GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2018 17:47   Güncelleme : 06-08-2018 17:56

Boynuinceli Yörükleri Şenlikte Biraraya Geldi

4. Boynuinceli Yörükleri Şenliği Erdemli ilçesine bağlı Eğriçayır yaylasında yapıldı.

Boynuinceli Yörükleri Şenlikte Biraraya Geldi

Şenliğin açılışında konuşan Mersin Cumhuriyet Savcısı ve Boynuinceli Yörükleri Derneği Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Arıkan, şenliğin açılışında yaptığı konuşmada, geleneksel hale getirilen şenliğin amacının Torosların zirvesindeki ve yurt genelindeki Yörükleri bir araya getirip birlik beraberliği sağlamak olduğunu söyledi.

Eğriçayır yaylası adının artık sadece bölgede değil yurt genelinde ve yurt dışında da bilindiğini belirten Arıkan, ‘’Geçmişte bu yaylada yüzlerce evde binlerce insan yaşamaktaydı. Çeşitli sebeplerden dolayı buralar terk edildi birkaç insanımız kaldı. Amacımız geçmişteki hareketli ve bereketli Eğriçayır yaylasını yeniden inşaa etmek, Yörüklerimizi bir araya getirmek ve kaynaştırmak istiyoruz. Bu yıl ki şenliğe gösterilen ilgi bizi mutlu etti’’ dedi.

Son üç yıldır dünya bal yarışmasında üst üste altın madalya alan ‘’Eğriçayır’’ balı da burada üretildiğini belirten Arıkan, ‘’2 bin 300 rakımlı yaylamızın yolu yapılıp, elektrik ve suyu getirildiğinde Karadeniz yaylalarını aratmayacak özelliktedir. Eğriçayır yaylasının sırtını dayadığı Yüğlük dağı da artık Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa ve Dağcılık Kulübü Derneğinin girişimleri sonucu Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun faaliyet alanına alınıyor. Daha birçok güzellikleri bir arada görmenin mutluluğunu yaşayacağız’’ diye belirtti.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da yaptığı konuşmada, şehir merkezine yaklaşık 80 kilometre mesafedeki yayla yollarının araçların rahat gitmesi için yapılacağını söyledi.

Şenliğe, Akdeniz, Silifke Kaymakamları, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gubaroğlu ile Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, eski Kültür ve Turizm Bakanı İstemihan Talay katıldı.

Konuşmaların ardından Faruk Doğan ile Hilmi Şahballı sahne aldı. Vatandaşlar hareketli müzik eşliğinde oynarken, Silifke Belediyesi Folklor ekibi de gösteriler sundu.