KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 05-08-2018 15:25   Güncelleme : 05-08-2018 15:38

İkibin Yıllık Sahne’de Tiyatro Şenliği Başladı

Roma döneminden kalma 2 bin yıllık Ayaş Antik Kentinde ’Ayaş Antik Tiyatro Festivali’ büyük bir coşkuyla başladı. Beş gün sürecek olan Tiyatro Şenliği Çarşamba günü sona erecek.

İkibin Yıllık Sahne’de Tiyatro Şenliği Başladı

Erdemli Belediyesi, ’Erdemli’de güzel şeyler oluyor’ sloganıyla düzenlediği Ayaş Antik Tiyatro Festivali belediye önünden Belediye Kültür Merkezi önüne kadar yürüyüş korteji ile başladı.

4-8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan tiyatro festivalinde Antik Kent 2 bin yıl sonra perdelerini açtı. Ayaş Antik Kenti tiyatro etkinliğinde Mersin Opera Bale Sanatçıları sahne aldı. Ücretsiz gerçekleştirilen tiyatro etkinliğinin ilk gününde oyuncu Ahu Türkpençe’nin yazmış olduğu ve başrollerini Orçun İynemli ile paylaştığı ’Patates’ adlı tiyatro oyunu sergilendi.


Festivalin açılışında konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, 
Erdemlinin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve uzun yıllar sanat şehri olma misyonunu koruduğunu söyledi.

Bu yıl ilkini düzenlediğimiz tiyatro etkinliğimizi bundan sonra geleneksel hale getirip hem dünya hem de Türk tiyatro ustalarını sanatseverlerle buluşturacağız diyen Tollu, ‘’Bugün açılışını yaptığımız Ayaş Antik Kenti Tiyatro Festivalimize hoş geldiniz’’ dedi.

Ayaş Antik Kenti Tiyatro Festivali’nin bugüne kadar yapılmış tiyatro festivallerinin içinde tarihi ve kültürel önemi bakımından farklı bir yerde olduğunu kaydeden Tollu, "2 bin yıl sonra bu sahnede yeniden oyunlar oynanmaya başlandı. Zaman geçiyor, kültürler değişiyor ama tiyatronun birleştirici gücü her dönemde geçerliliğini koruyor. Bugün Ayaş’ta düzenlediğimiz bu festival; tarihin, tozlu sayfalardan çıkarılıp sahne ışıklarının altına getirilme hikayesidir. Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Halkımızın sanata, tarihe ve tatile doyacağı farklı bir festival sunduk. 2 bin yıl sonra yeniden antik kentte tiyatroya yol vermek bizlere nasip oldu. Bu etkinliği artık geleneksel hale getireceğiz’’ diye belirtti.

Başkan Tollu, sanatçılara teşekkür plaketi verdi. Antik Tiyatro’nun tamamının dolması dikkat çekti. Tiyatro festivali 8 Ağustos günü sona erecek. Tiyatro etkinliğini izlemeye mahalle sakinleri ile tatilciler ve sanat severler izledi.