GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-08-2018 17:25   Güncelleme : 04-08-2018 17:29

İkibin Yavru Caretta Denizle Buluştu

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, beraberinde Mezitli Belediyesi Kent Konseyi üyeleri ile birlikte Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sahilinde deniz kaplumbağa yavrularının yuvalarından çıkışlarını inceledi.

İkibin Yavru Caretta Denizle Buluştu

Ergene, deniz kaplumbağaları üremesinin haziran ayında başladığını, ekim ayının başına kadar devam edeceğini belirtti. 

Haziran-temmuz aylarında anaç kaplumbağalarının kumsala çıkıp yumurta bıraktığını belirten Ergene, yavru kaplumbağalarının da 2 ay sonra yumurtadan çıkıp denize döndüğünü söyledi. Bu kapsamda Erdemli’ deki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü sahilinde 2 bin yavrunun yuvadan çıkarak denizle buluştuğunu kaydetti.

Deniz kaplumbağalarının nesli tükenmekte olan canlılar olduğunun hatırlatan Ergene, Mersin’de 2 tür deniz kaplumbağası türü bulunduğunu belirterek, ‘’Bunlardan biri caretta caretta, diğeri ise chelonia mydas’dır. Chelonia mydas’a yeşil deniz kaplumbağası, carette carettaya iri baş deniz kaplumbağası diyoruz. İri baş deniz kaplumbağasının etçil, yeşil deniz kaplumbağasının ise otçul beslenmektedir’’ dedi.

Her iki kaplumbağa türünün oldukça uysal hayvanlar olduğunu ifade eden Ergene, ‘’Bu alanlarda en önemli özellik de her iki deniz kaplumbağanın bu kumsallara yuva yapıyor olmasıdır. Türkiye’de toplam 21 üreme alanı vardır ve bunlardan 5 tanesi Mersin’de bulunuyor. Bunlar, Kazanlı, Davultepe, Alata Araştırma, Göksu Deltası ve Anamur’dur. Buralarda çıkışlar gayet iyi durumda. Kazanlı’da şu ana kadar 500’ün üzerinde çıkış tespit edildi. Davultepede 127, Alata’ da 178, Anamur’da da sayı oldukça yüksek. Bu rakamların eylül ayının sonuna kadar artması bekleniyor’’ şeklinde konuştu.

Mezitli Belediyesi Kent konseyi üyeleri ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sahilinde yavru çıkışlarını izlediklerini belirten Ergene gazetecilere yaptığı açıklamada şu ana kadar Alata sahilinde 178 yuva tespit ettiklerini ancak bu sayının 200’ün üzerine çıkmasını beklediklerini ifade ederek, denize ulaşan yavru sayısının ise 2 bin olduğunu kaydetti. Bu sayının eylül ayının sonu kadar artacağını ifade eden Ergene, yavru çıkışlarının da sürdüğünü kaydetti.

Ergene, Alata araştırma sahiline çıkan türün Chelonia mydas yani yeşil deniz kaplumbağası olduğunu vurgulayarak,  hem kaplumbağa üremesi hem de yavru çıkışları için Mersin’deki diğer alanlardan en korunaklı yani en güvenli olanlardan birisi diye belirtti.

Acilen Kazanlı, Davultepe ve Alata sahilinin yavru çıkışlarını engelleyici materyallerden temizlenmesi gerektiğine de değinen Ergene, özellikle Alata sahiline 1,5 ay önce Toroslara yağan sağanak yağmurun oluşturduğu selle gelen odun parçalarının yavru çıkışlarına engel teşkil ettiğini söyledi.

Alata araştırma müdürlüğü yetkililerinin sahile selle gelen odun parçalarının temizliği için özel ekip kurmasından dolayı enstitü yetkililerine teşekkür ettiklerini vurgulayan Ergene, ‘’Sahile tonlarca odun parçası gelmiş durumda. Hem kaplumbağaların üremesi hem de yavru kaplumbağalarının rahat çıkış yaparak denizle buluşması için enstitü yetkilileri odunları temizlenerek yollar açıyor. Teşekkür ediyoruz’’ şeklinde konuştu.