KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-08-2018 20:39   Güncelleme : 02-08-2018 20:42

İkibin Yıllık Sahnede Tiyatro Festivali

Ayaş Antik Tiyatro Festivali, sanata, tarihe ve tatile çağırıyor

İkibin Yıllık Sahnede Tiyatro Festivali

Erdemli ilçesinde sanatseverler 3-8 Ağustos tarihleri aralığında, Roma Dönemi’nden kalma önemli bir eser olan 2000 yıllık Ayaş Antik Kenti’nde buluşacak. 2000 yıl sonra perdelerini yeniden açacak olan antik tiyatro, sanata gönül vermiş 500 konuğu ağırlayacak. 

'Erdemli’de güzel şeyler oluyor' sloganıyla duyurusu yapılan festivale gelen misafirler, tarihi Ayaş Antik Kenti’nde çadırlarda konaklayacağı beyan edilirken, Festival komitesi tarafından sağlanacak konaklama Akdeniz’in en güzel koylarından birinde, okaliptüs ağaçlarının gölgesinde gerçekleşecek. Festival, konukların hem deniz tatiline hem de sanata doyacağı birçok etkinlik vaat ediyor. Katılımın ücretsiz olacağı festivalde tiyatro gösterilerinin yanı sıra sanat atölyeleri, söyleşiler, iletişim atölyeleri, müzik dinletileri, çeşitli sahne gösterileri ve daha fazlası sanatseverlerle buluşacak. Konukların sanata doyacağı etkinlik kapsamında; Bir İstanbul Masalı, Börü dizisi ve Dağ filmi oyuncularından Ahu Türkpençe’nin yazmış olduğu ve başrollerini Orçun İynemli’yle paylaştığı “PATATES” adlı tiyatro Oyunu 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü saat 20.00’da ücretsiz olarak Ayaş Antik Tiyatro Festivali’nde izleyicilerini bekliyor.

SANATSEVERLER BİNLERCE YIL SONRA TARİHİ MEKANDA TOPLANACAK

Hem Erdemli’nin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmayı hem de Erdemli halkını sanatla buluşturmayı hedefleyen Ayaş Antik Tiyatro Festivali’ne ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli’nin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına ve uzun yıllar sanat şehri olma misyonunu koruduğuna değinerek, bu misyonu korumak ve yeniden canlandırmak amacıyla tüm sanatseverlerin binlerce yıl sonra bu tarihi mekânda toplanacaklarını söyledi.

KONUKLAR, SANATA, TARİHE DOYACAK

Ayaş Antik Tiyatro Festivali’nin bugüne kadar yapılmış tiyatro festivallerinin içinde tarihi ve kültürel önemi bakımından farklı bir yerde konumlanacağını ifade eden Başkan Tollu, ‘’Binlerce yıl sonra bu sahnede yeniden oyunlar oynanacak. Zaman geçiyor, kültürler değişiyor ama tiyatronun birleştirici gücü her dönemde geçerliliğini koruyor. Ayaş’ta düzenlediğimiz bu festival; tarihin, tozlu sayfalardan çıkarılıp sahne ışıklarının altına getirilme hikâyesidir. Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Konukların sanata, tarihe ve tatile doyacağı farklı bir festival bizleri bekliyor’’ diye konuştu.