10 NİSAN 2021 Cumartesi 15:05
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-07-2018 14:16   Güncelleme : 26-07-2018 14:30

Erdemli’ye Organize Sanayi Yapılacak

Erdemli Kaymakamlığı önderliğinde oluşan Erdemli Organize Sanayi Heyeti ilk somut adımı atarak Konya’ya İnceleme, Araştırma ve Yerinde görme programı düzenledi.

Erdemli’ye Organize Sanayi Yapılacak

Konya’daki Organize Sanayileri yerinde görme ve inceleme programına Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, Erdemli Esnaflar Odası Başkanı Halil Metik, Erdemli Madeni Sanatkarlar Odası ve Erdemli Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Erdoğan, Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Ali Öngel, Erdemli Sanayici ve İşadamları Başkanı İşadamı Hasan Şen ve Elektrik Elektronik Mühendisi İşadamı Mehmet Günaydın katıldılar.

Heyet ilk olarak Konya Küçük Metalciler Sanayi Sitesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunup bilgi aldılar. Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mustafa Arslan, Sitenin yapımı üstlenen Ormaj İnşaat’tan İnşaat Yüksek Mühendisi Yunus Eski ve İfa İnşaatten İbrahim Ataç Küçük Sanayi Siteleri hakkında bilgiler verdiler.

Kendilerinin öncelikle Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifini kurarak hazineden araziyi sembolik bir rakamla aldıklarını, daha sonra üye kayıtlarını yaptıklarını anlattılar.

300.000 m2 olarak tahsisini aldıkları araziye uygun olarak 127 çeşitli metrekarelerde dükkan ile 30 sosyal tesis yapmayı planlayarak ortakların tercihlerine göre ödeyecekleri aidatları belirlediklerini belirttiler. Sitenin bütün inşaat işlerini inşaat firmalarına verildiği belirterek hiçbir ortağın kendisinin inşaat işleriyle uğraşmadıklarını, sitenin tamamlanmasının ardından sadece dükkanlarına gelip oturacaklarını söylediler.

Yani Küçük Sanayi Sitesi mantığıyla yapılacak olan bu birinci alternatif olan sistemde devlet sadece araziyi tahsis ediyor, inşaatı sanayicinin kendisi firmaya vererek yaptırıyor. Ayrıca bu şekilde toplu yapıldığında 2.500 m2 bir işyerinin 1.250.000 tl’ye mal olduğunu ve bunun çok ucuza geldiğinin altını çizdiler.

Erdemli Heyeti bilgileri aldıktan sonra Konya Küçük Metalciler Sanayi Sitesindeki yapılan dükkanları, altyapıyı ve sosyal tesisleri dolaşarak yerinde incelediler.

Heyetin ikinci durağı 5 tane Organize Sanayi yapmış olan Konya Organize Sanayi Müdürü Vahit Türkyılmaz’ı ziyaret oldu. Erdemli heyetini sıcak bir şekilde karşılayan Türkyılmaz kurdukları organize sanayilerini nasıl kurduklarını ve sistemin nasıl çalıştığı anlattı.

Bu ikinci alternatifte işlemleri anlatan Türkyılmaz şunları kaydetti; “Önce Organize Sanayi kuruluyor. Daha sonra Arazi Tahsisi devletten tahsis ediliyor. Organize sanayi tüzel kişiliği tahsis edilen araziyi parselliyor, hangi meslek dalında yapacaklarına karar vererek talep topluyor. Daha sonra gelen taleplere göre talep fazla olursa çekilişle parseller sahibini buluyor.

Altyapısı hazırlanmış (yani Elektrik, Su, Kanalizasyon, arıtma ve atıkların sınıfına göre toplanması gibi) parseller sahiplerine teslim ediliyor. Daha sonra Sanayici (Organize Sanayi kurallarının verdiği kapalı alan ve açık alan metrekarelerine dikkat ederek) kendisine göre dükkanını, işletmesini veya fabrikasını açıyor.” Dedi.

Her iki alternatifte de devletin arazi tahsisi, elektrik, ssk ve vergi gibi konularda teşviklerinin bulunuyor.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula yaptığı açıklamada Erdemli’ye kurulması elzem olan Organize Sanayi Sitesinin yapılması yolunda çok önemli adım attıklarını bu inceleme gezinin çok verimli geçtiğini belirterek katılımcılara çok teşekkür ettiğini, en kısa zamanda bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını söyledi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da yaptığı açıklamada Erdemli’nin mutlaka bir Organize Sanayiye ihtiyacı olduğunu belirterek, “Söz konusu Erdemli olduğunda biz her zaman taşın altına elimizi koyar ve gerekeni yaparız. Erdemli’ye Organize Sanayiyi siyaset gütmeden elbirliği ile en kısa zamanda yapmalıyız” dedi. Başkan Tollu Erdemli’de Organize Sanayi bölgesi olarak birisi 3 milyon m2, biriside 500 dönüm olmak üzere iki yerin belirlendiğini bu bölgelerden hangisine yapılacağı konusunda kararın önümüzdeki dönemde verileceğinin altını çizerek “Her iki yer konusunda hangisine karar verilirse biz üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu’da hiçbir siyasi kaygı gütmeden Erdemli’ye hizmet konusunda üzerine düşeni her zaman yapacağının altını çizerek, “Erdemli Organize Sanayisi için kollarımızı sıvayarak işin bize düşen ne varsa yapmaya başladık. Bilim Sanayi Bakanlığımızda, Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, İl Başkanı Cesim Ercik ve Mersin Milletvekillerimizle bir araya geldik. Yapılan toplantıda Küçük Karma Organize Sitesinin yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu önemli ve tarihi adımda bu heyette olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Bu atmış olduğumuz adım sonuca ulaşıp Erdemli’nin Organize Sanayiye kavuşacağına inanıyorum” dedi.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı Erdemli’ye Organize Sanayi kazandırmak üzere 2013 yılında Erdemli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Şen ve Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile birlikte Tarım Organize İhtisas Sanayisi yapılması konusunda bir dosya hazırladıklarını bakanlığa ilettiklerini, Mersin ve Tarsus’ta bulunan organize sanayi bölgelerinin Erdemli’ye yakın olması, bunun yanısıra Mut’un bizden 10 yıl önce başvuru yapması ve oraya izin verilmesinin ardından Erdemli’nin başvurusunun reddedildiğini anlattı. Sarı, “Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan Organize Sanayi dosyamızın reddedilmesinin ardından bizi Küçük Karma Organize Sanayi Sitesi yapma konusunda yönlendirdi. Konya’ya yapmış olduğumuz inceleme gezisi ile yapmamız gerekenleri ve izlememiz gereken yollar netleşmiş oldu” dedi.

Erdemli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Şen, Erdemli’ye Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda sürecin başından bu yana içerisinde olduğunu belirterek şunları söyledi; “Erdemli insanı olarak, artık Ahmet’in ürettiğini Mehmet’e satarak bir yere gelmek istemiyoruz. Bizim de kendimize ait bir sanayiimizin olması ve Erdemli’ye ait bir markanın oluşmasını ayrıca da bu markanın sadece Türkiye de değil bütün dünyada sağlanmasını istiyoruz. Artık Erdemli’den bir sanayi dumanı tütsün istiyoruz. 

Onun için de bir an önce herhangi bir parti gözetmeksiniz bütün Stk ve odaların elbirliği vererek bu sanayi sitesinin kurulması ve üretime geçilmesi sağlanmalıdır. Artık biz çok geç kaldık. Beklemeye tahammülümüz yok. Bir gün bir gündür bizim için. Erdemli’min şimdiki sanayicileri ya Mersin’e, ya Tarsus’a ya da Niğde’ye yatırım yapıyor. Ve oranın insanlarını istihdam ediyor. Onun içindir ki bir an önce bu sanayi alanının kurulmasını, istihdamın ilçemizden yapılmasını ve ayrıca da yabancı yatırımcıları da ilçemize getirerek katma değer üretmemiz şart olmuştur. Ben, ESİAD olarak, son üç yıldır hem belediye başkanımız hem de Ticaret odası başkanımızla istişareler ederek, hemde şahsım olarak yapmam gereken ne varsa takibini yaparak süreci hem belediye hem de odamız ile takip etmekteyiz. 

Bu süreçte daha sanayiimiz kurulmadan bile, sanayi kurulacakmış gibi oluşan havadislerle bile Ankara, Bursa, Adana ve Gaziantep’ten yatırımcılar bizzat şahsımı arayıp yer sordular. Daha başlamadan bu talep oluşuyorsa sanayimizi kurduğumuzda bence talep patlaması olacaktır. 

Hem lojistik, hem maliyet, hemde güvenlik açısından ilçemiz yabancı yatırımcılar için biçilmiş bir kaftandır. Bizim görevimiz ise bu süreci sağlıklı bir şekilde takip edip ilçemize yakışanı yaparak görevimizi yerine getirmektir.” Dedi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu Konya’da organize sanayi bölgesi konusunda çok değerli bilgiler veren Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mustafa Aslan ile Ormaj İnşaat’tan İnşaat Yüksek Mühendisi Yunus Eski ve İfa İnşaatten İbrahim Ataç’a Yörük Kültürünü anlatan birer hediye takdim ettiler.

MHP’li Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu’nun Erdemli’nin geleceği ile ilgili bir konuda birlikte bu geziye katılmaları ve ‘mevzubahis Erdemli’ye hizmet ise siyaseti bir kenara bırakır el birliği ile hizmet ederiz’ mesajını vermeleri takdire şayandı.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA