“Denizleri En çok İnsanlar Kirletiyor, Denizlere Plastik Atmayalım”
Advert
Advert
AdvertAdvert

Advert


“Denizleri En çok İnsanlar Kirletiyor, Denizlere Plastik Atmayalım”

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsünün davetlisi olarak Mersin’e gelen ABD'li California merkezli “Okyanusları Kurtarma Birliği” kurucusu Douglas Woodring, “Denizlerde ve Okyanuslarda plastik atıkların zararı ve geri dönüşümü çalışması” konulu eğitim semineri verdi.

“Denizleri En çok İnsanlar Kirletiyor, Denizlere Plastik Atmayalım”
Bu içerik 1216 kez okundu.
Advert

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Araştırma Enstitüsü (BDE) tarafından hazırlanan “Mikro Plastik Projesi” kapsamında Erdemli’de Deniz Bilimleri öğrencileri ile bir araya gelen Amerikalı Plastik ve Deniz araştırmacısı Douglas Woodring, Denizleri plastiklerle kirletilmemesi gerektiğini söyledi.

Enstitü toplantı salonunda konuşan Woodring; ‘’Okyanuslar ve Denizler insanların attığı plastiklerle kirleniyor. Okyanusları ve Denizleri en çok insanlar kirletiyor. Denizlerin bu durumdan kurtulması için öncelikle insanlarımız plastikleri çevreye zarar verecek şekilde atmamalı. Artık Dünyada bu sorun giderek büyüyor. Amacımız okyanuslarda ve denizlerde bulunan plastik atıkları yok etmek ve bu plastikleri geri dönüşüm olarak ekonomiye nasıl kazandırırız onun çalışmasını yapmaktır. İnsanlar olarak kirli bir yere çöp atmayı düşünmeden gerçekleştiririz ama temiz bir yere çöp atarken çekiniriz. Onun için okyanusları ve denizlerimizi plastikten temizleyelim ve insanların kirlettiği bu derin suları plastikten kurtaralım. Bunun için dünya genelinde değişik çalışmalar yapılıyor. Ben bir Deniz sevdalısı olarak verdiğim eğitimlerde, öncelikle denizleri ve okyanusları insanların kirletmesi sona ermesi ve toplanan çöplerin geri dönüşümde kullanılması gerektiğini anlatıyorum. Gelin hep birlikte denizlerimizi koruyalım ve plastik atıklardan kurtulalım’’ dedi.

Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü “Mikro Plastik Projesi” koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş ise denizlerin yaşayan canlılar için önemli yaşam merkezleri olduğunu bu nedenle kirletilmemesi ve korunması gerektiğini söyledi.

Üniversitemiz tarafından hazırlanan ‘’Mikro Plastik Projesi’’ kapsamında Amerikalı deniz araştırmacısı Douglas Woodring enstitüye davet ederek, öğrencilerimize ve araştırmacılarımıza plastik atıkları ve geri dönüşümü konusunda eğitim semineri vermesini sağladık. Amacımız, okyanuslarda ve denizlerde plastik atıklarının kalmaması ve tertemiz mavi suların insanlık için sonsuza dek var olmasıdır’’ diye konuştu.

Seminerin sonunda okyanusların ve denizlerin plastiklerle nasıl kirletildiğini anlatan film gösterimi yapıldı.

 

erdemli ajans odtü deniz bilimleri enstitüsü erdemli odtü erdemli odtü limonlu erdemli denizleri kirletmeyelim
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Teşekkürler Ayyıldız Gezginleri
Teşekkürler Ayyıldız Gezginleri
Erdemli Basketbol’da Yenilgisiz Şampiyon Oldu
Erdemli Basketbol’da Yenilgisiz Şampiyon Oldu
Yörük Müzesine Büyük İlgi
Yörük Müzesine Büyük İlgi
İnadına Üreteceğiz
İnadına Üreteceğiz