GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-07-2018 12:29   Güncelleme : 25-07-2018 12:29

Başkan Tollu: “Gazeteciler Herşeyimiz”

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla ilçede faaliyet gösteren yerel ve ulusal basında çalışan gazetecilerle bir araya geldi. Tollu, ‘’Gazeteciliği ilkeli ve doğru bir şekilde, insanların haber alma özgürlüğünü en iyi şekilde icra eden Erdemli li gazetecileri tebrik ederim’’ dedi.

Başkan Tollu: “Gazeteciler Herşeyimiz”

Erdemli Lupin Cafe’de düzenlenen programa Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş, Erdemli Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Niyazi Yıldız, ilçe genelinde görev yapan ulusal haber ajansı temsilcileriyle, gazete sahipleri ve muhabirler katıldı.

Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, demokrasinin gelişmesinde, ilerlemesinde, toplumun doğru yöne kanalize edilmesinde, çocuk ve gençlerin iyi yetişmelerinde gazeteciliğin büyük önemi olduğu belirtti.

Gazetecilik ilkelerine riayet edilirse Türkiye'nin geleceğine katkı sağlanacağını vurgulayan Tollu, şunları dile getirdi: "Gazeteci toplumun eli, gözü, kulağı, her şeyi. Söyledikleriyle, yaptıklarıyla, yazdıklarıyla, Siz ne yazarsanız biz onları görüyoruz. Siz ne kadar ilkeli, ahlaklı, tutarlı habercilik yaparsanız toplumun da o anlamda ilerleyeceğini düşünüyorum. Gelecekte daha nitelikli gazetecilik ve gazetecilerimizin özlük haklarının iyileşmiş, toplumda hak ettiği değeri görmesi temennisinde bulunuyor hepinize başarılar diliyorum."

Bir ülkede demokrasileri güçlendiren ve geliştiren en etkin unsurlardan birisinin meslek ahlakına ve tarafsızlık ilkesine riayet eden bir basının varlığı olduğunu ifade etti.

Tollu, "Unutulmamalıdır ki, basının başta milli konular olmak üzere her meseleye yapıcı ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, millet şuurumuzun sağlamlığı ve demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Medya çalışanlarımızın kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusundaki yükümlülüklerini en iyi biçimde yerine getirmek için gösterdikleri çabalar takdire şayandır. İnanıyorum ki, gazetecilerimiz sahip oldukları bu sorumluluk ile ilçemizin ve ülkemizin, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak için, olumlu rol üstlenmeye devam edeceklerdir" şeklinde konuştu.

Gazeteciliğin doğru haber, özgür yorum, eleştiri özgürlüğü esasları dairesinde gerçekleştirildiğinde demokrasinin gelişmesi ve devamlılığının sağlanmasında, toplumsal denetimin etkinleştirilmesinde çok önemli fonksiyonlara sahip olduğunu vurgulayan Tollu, "Kuşkusuz bu işlevlerin yerine getirilmesinde, genel yayın müdüründen muhabirine, mizanpajcısından fotoğrafçısına, haber oluşturup iletilmesi aşamasındaki her bir çalışanın şüphesiz yararlı katkıları ve büyük emeği vardır. Basın Meslek İlkeleri doğrultusunda görev yapan tüm basın-yayın çalışanlarına sağlık, mutluluk ve başarı dolu uzun bir meslek yaşamı diliyor, iyiye, doğruya, güzele, barışa ulaşmak için, insanlığa hizmet etmek için çalışıp normal yaşam ve görevi başında ebediyete intikal eden kıymetli basın çalışanlarımızı da şükranla ve rahmetle anıyor, çalışan gazetecilerimizin 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş ise; bu güzel günde bizleri davet ederek birlikte olan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu'ya çok teşekkür etti.

Gazetecilik zor bir meslek. Gazeteci olmak ve gazeteciliğin ilkelerini yerine getirmek çok daha zor bir iştir diyen Demirtaş, ‘’Mersin ve ilçelerinde Gazeteci arkadaşlarımız bu zor işi ellerinden gelen gayreti göstererek yapmaya çalışıyorlar. İnşallah cemiyet olarak çalışmalarımıza hız verip gazetecilerimizin hak ettiği saygınlığı ve değeri görecektir. Bu Bağlamda belediye başkanımıza ve siz değerli meslektaşlarıma çok teşekkür ederim’’ dedi.

Erdemli Belediyesi Başkan Yardımcısı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Niyazi Yıldız ise, zor şartlarda görev yapan bütün gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramını tebrik ediyorum. Erdemli’de basın mensuplarımız bu işi en iyi şekilde yapan ve halkımızı aydınlatan bir yapıyla özverili bir şekilde çalışıyorlar. Bütün Basın mensuplarımıza teşekkür eder, çalışmalarında başarılar diledi.

Konuşmaların ardından toplu anı fotoğrafı çektirildi.