GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-07-2018 22:16   Güncelleme : 20-07-2018 22:16

Aile Destek Merkezine Büyük İlgi

Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının desteğinde Erdemli Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının koordinesinde yürütülmekte Kargıpınarı Aile Destek Merkezi bölge halkı tarafından büyük ilgi görüyor.

Aile Destek Merkezine Büyük İlgi

İlçe Kaymakamı Avni Kula beraberinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Meryem Gür, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur, Müdür Yardımcısı Ali Cila ile birlikte Kargıpınarı mahallesinde bulunan Aile Destek Merkezini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı, kursiyerlerin sorunlarını dinledi.

Sizler istediğiniz sürece bu merkezler her zaman açık kalacak diyen Kaymakam Kula, ‘’Allah devletimize, milletimize güç versin. Yeter ki kurslara katılmayı sürdürün’’ dedi.

Bu proje ile yoğun göç alan Kargıpınarı Mahallemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu ve Suriye bölgelerinden göçle gelmiş, şehir yaşamına uyum sağlamakta zorluk çeken özellikle bayanlara yönelik açılan kursların bir terapi gibi geldiğinin görüldüğünü belirten Kula şunları söyledi:

‘’Herhangi bir mesleği ve sosyal yaşamı olmayan dezavantajlı kadınlarımızın hayata atılmaları, Mesleki beceri kurslarıyla meslek edinmeleri, en azından aile içinde eksiklerini tamamlamaları, sosyal ve kültürel kurslarla  kendilerini geliştirmeleri ve özgüvenlerinin gelişmesi, Halen okuma yazma bilmeyen kadınların okuma-yazma öğrenmeleri.

Aile Eğitimi kurslarıyla aile içinde ve çocuklarına karşı bilinçli olmaları hedeflenmektedir.

Bu kapsamda proje merkezinde faaliyet gösteren el sanatları, kuaförlük, bilgisayar, nakış, dikiş ve takı tasarım kursunda bugün itibari ile 397 vatandaşımıza hizmet verilmektedir. Ayrıca merkezimizde projeden yararlanan kadınlarımızın çocukları için de kreş hizmeti verilmektedir. Aile destek merkezimizin büyük ilgi görmesinden dolayı proje süresini de uzatarak talepleri yerine getireceğiz.

Özellikle Halk Eğitim Müdürü Ömer Okur’a, Müdür Yardımcısı Ali Cila’ya, Sosyal Yardımlaşma Müdürümüz Meryem Gür’e, hocalarımıza ve katılan kursiyerlerimize çok teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

Erdemli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Meryem Gür ise yaklaşık 2 ay önce açılan ve 300 bin lira destekli projenin bölge kadınları tarafından büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

Aile Destek Merkezinde 6 farklı alanda kurs açıldığını vurgulayan Gür, ‘’Bunun yanında kreş hizmeti de verilmektedir. Aileler hem çocuklarını kreşe getiriyorlar hem de burada kursa katılarak el becerilerini geliştiriyorlar. Aile Destek merkezimize tahminimizden daha fala ilgi olması bizleri çok sevindirdi. İnşallah yılsonuna kadar 397 olan kursiyer sayımız 750 civarında olmasını bekliyoruz’’ diye belirtti.

Konuşmaların ardından Kaymakam Avni Kula beraberindekiler ile birlikte kursiyerlerin yaptığı el işlerini, takıları ve kuaförlük hizmetlerini gezerek kursiyerlere başarılar diledi.

Erdemli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ömer Okur,  her projenin içinde Halk Eğitim Merkezi Olarak bulunduklarını ve her türlü çalışmaları canla başla yaptıklarını söyledi. Okur, projeye desteklerinden dolayı Kaymakam Avni Kula’ya teşekkür etti.

Projelerin bölge ve ülke ekonomisi için öneminin çok fazla olduğunu dile getiren Okur, projenin kısa sürede bu başarıya ulaşmasında Kargıpınarı bölgesinin çok iyi analiz yapılarak projenin başlatılmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Proje Koordinatörü ve Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ali Cila da projenin başından itibaren proje yürütmenin gönüllülük ve fedakarlık esaslı olduğunu dile getirdi.

Erdemli de kısa süre içerisinde birçok projede görev alan ve proje hazırlayan Ali Cila, projenin asıl amacının insan ruhunu anlamak insan ruhuna dokunmak olduğuna dikkat çekerek, ‘’Projecilik bulunduğun bölgenin Sosyal ve Kültürel yapısını en iyi şekilde analiz etmekle başlar’’ şeklinde konuştu. Cila Aile Destek Merkezinin açılmasında katkısı olan herkese teşekkür ettiklerini kaydetti.