EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-07-2018 15:10   Güncelleme : 17-07-2018 15:10

100 Bin Kivi Toprakla Buluştu

Erdemli Ziraat Odası (EZO) başkanı Rasim Şahin, sert çekirdeklilere alternatif ürün olarak üretilmeye başlayan kivi, son iki yılda 100 bin adet dikiminin yapıldığını söyledi.

100 Bin Kivi Toprakla Buluştu

Beraberinde Ziraat Odası Fidanlık sorumlusu ziraat mühendisi Ali Tunç ile birlikte kivi fidanlığına incelemelerde bulunan oda başkanı Şahin, oda olarak sert çekirdekli meyvelere alternatif ürün olarak çiftçilere 100 bin kivi fidanı dağıtarak fidanların toprakla buluşturulduğunu belirtti.

Sert çekirdeklilere alternatif ürün olarak denen ve başarılı sonuçlar alınan kivi üretiminde ilçemiz her geçen gün daha da büyük bir üretim potansiyeline ulaştığını kaydeden Rasim Şahin, ‘’Odamıza ait kivi üretim merkezimizde ürettiğimiz kivi fidanları sertifikalı. Piyasada 14 liraya satılan fidanları biz oda olarak 8 liraya satıyoruz.  2018 yılında şimdiye kadar 44 bin kivi fidanı satışımız olmakla birlikte 2019 yılı hedefimiz ise 50 olarak belirledik’’ dedi.

Fidanlık sorumlusu Ali Tunç ise Erdemli kivi üretiminde iklim şartları en uygun ilçe. Bin 300 rakıma kadar üretimi yapılabilen kivinin bakımı ve maliyeti olarak da diğer sert çekirdekli ürünlere oranla daha uygun ve daha kolay olmaktadır. İlçemizde özellikle Arkıt, Çiriş, Karayakup, Sinap gibi mahalleler iklim olarak çok uygun’’ dedi.

Türkiye genelinden fidan siparişi alıp talepleri karşıladıklarını vurgulayan Tunç,  ‘’Ziraat Mühendisi olarak Erdemlideki üreticilerimize alternatif ürün olarak kiviyi her zaman tavsiye edebilirim’’ diye konuştu.