Serinlemek İçin Akın Akın “Küp Şelalesi’ne’’ Gidiyorlar
Advert
Advert
AdvertAdvert

Advert


Serinlemek İçin Akın Akın “Küp Şelalesi’ne’’ Gidiyorlar

Hava sıcaklığın 35, hissedilir derecesinin 39, nem oranının ise 59 olduğu Doğu Akdeniz’de gezginler, doğaseverler ve vatandaşlar serinlemek için kendilerini Adana’nın Aladağ ilçesine bağlı Küp Mahallesindeki “Küp Şelalesi’’ndeki serin sularında yüzüyor.

Serinlemek İçin Akın Akın “Küp Şelalesi’ne’’ Gidiyorlar
Bu içerik 1997 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Çevresindeki yaban hayatı ve görsel güzellikleriyle ziyaretçilerin beğenisi kazanan ‘’Küp Şelaleleri’’ bölgede serinlemek isteyenlerin akınına uğruyor.

Küp Mahallesi sınırlarında bulunan Yer Köprü, Gelintülü, Küp Şelale ve Değirmen Şelalesi her hafta sonu yüzlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. 

İlçeye 37 kilometre uzaklıktaki 10 çağlayandan oluşan Küp Şelaleleri, temiz suyunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de ilgi çeken Küp Şelalesine İstanbul, Ankara, Mersin, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi illerden de gelenler bulunuyor.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği Ferhat Adalı, yaptığı açıklamada, şelalelerin Adana'nın yanı sıra Mersin, Hatay ve Osmani'ye, Kahramanmaraş, Gaziantep, İstanbul ve Ankara gibi illerde yaşayanları da ağırladığını söyledi.

Küp Şelalelerinin yaklaşık 1,5 kilometrelik bir kanyon içerisinde yer aldığını vurgulayan Adalı, "10 ayrı şelaleden oluşan bu güzelliklerin mutlaka iyi tanıtılması gerekir. Aladağ belediyesi kendi imkânları ile bölgeyi temiz tutmaya çalışıyor ancak bunun yeterli gelmediğini görmekteyiz. İnsanlarımızın görmesi gereken bu güzel şelale bölgesinin mutlaka bakımsızlık ve düzensizlikten kurtarılması gerekiyor. Bizler burasını görmek ve hiç görmeyenlere tavsiye etmek için buraya kilometrelerce yok kat ederek geliyoruz. Burasına mutlaka çevre düzenlemesi yapılmalı bu güzellik yerelde kalmayıp ulusala ve uluslararasına tanıtılmalı’’ dedi.

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi Kapuzbaşı Şelalelerinden akarak Aladağ ilçesindeki Küp ve beraberindeki 9 şelaleyi oluşturan kayaların arasından akan buz gibi sularda serinledik diyen Adalı, burayı görmek isteyenleri de şiddetle önerdiklerini kaydetti.

Silifke Poyraz Doğa Gezginleri Grubu Başkanı Ümit Halit Üçyıldız ise, bu güzelliğin korunması ve çevresinde düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Toroslardaki eriyen kar sularının akan buz gibi sularında serinlemenin dünyalara değer olduğunu vurgulayan Üçyıldız, ‘’Bu güzellik bölgesinde şenlikler yapılarak buranın özelliği ve güzelliği dünyaya tanıtılmalı’’ diye konuştu.

Küp şelalelerini görmek ve serin sularında serinlemek için İstanbul’dan gelen Mine Türkeli, ‘’İnsanın kendini suyun akıntısına bırakması huzur verici bir olay. Keşke hayatı da hiç müdahale etmeden suyun akıntısına bıraksak. Çok güzel bir yer, çok uzaklardan burayı görmeye geldim değdi. Ülkemin cennetten bir köşesi de burası. Bu güzelliği tahrip etmeden korumamız gerekiyor’’ şeklinde konuştu.  

erdemli ajans erdemli ayyıldız gezginleri erdemli küp şelaleleri doğa gezginleri
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Teşekkürler Ayyıldız Gezginleri
Teşekkürler Ayyıldız Gezginleri
Erdemli Basketbol’da Yenilgisiz Şampiyon Oldu
Erdemli Basketbol’da Yenilgisiz Şampiyon Oldu
Yörük Müzesine Büyük İlgi
Yörük Müzesine Büyük İlgi
İnadına Üreteceğiz
İnadına Üreteceğiz