GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-07-2018 18:48   Güncelleme : 12-07-2018 18:58

Erdemli Hasan ve Oğuzhan İçin Seferber Oldu

Erdemli'de Çocuklarda milyonda bir görülen kan kanseri teşhisi konulan 2 yaşındaki Hasan Dölek ve Akdeniz Anemisi olan 12 yaşındaki Oğuzhan Cin ve ilik nakli bekleyen hastalar için kök hücre bağışı kampanyası başlatıldı.

Erdemli Hasan ve Oğuzhan İçin Seferber Oldu

Bağışlanan kök hücreler sadece Hasan Dölek ve Oğuzhan Cin için değil bağış bekleyen bütün hastalar için umut olacağı bildirildi.

Erdemli'de kol, ayak ve göz çevresindeki şişlikler nedeniyle 18 gün önce götürüldüğü Mersin Üniversitesi Uygulama Hastanesinde lösemi teşhisi konulan 2 yaşındaki Hasan Dölek için Kızılay ve Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kök hücre ve kan bağışı kampanyası başlatıldı. Erdemli’de iki ayrı noktada başlatılan kan bağışına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Doktor Lokman Taşdemir başkanlığındaki Kızılay ekibi Erdemli’de Kök Hücre ve kan bağışını topladılar. Dr. Taşdemir Yapılan Kök Hücre bağışlarının tüm nakil bekleyen hastalar için umut olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili gazetecilere bilgi veren 2 yaşındaki Hasan Dölek'in babası veteriner hekim Hüseyin Dölek, "24 Haziran günü çocuğumuzun el ve ayaklarında hafif şişkinlik, göz çevresinde şişkinlik meydana geldi. Fark eder etmez hemen üniversite hastanesine götürdüm. 2 gün serviste yattıktan sonra yoğun bakıma aldılar. Bütün testleri yaptılar" dedi.

Hastalığın çocuklarda milyonda bir görülen (JMML) bir hastalık olduğunun kendisine aktarıldığını ifade eden Dölek, "Daha çok erişkinlerde görülen, milyonda bir çocuklarda görülen bir hastalık olduğunu söyledi hocamız. Kesin tedavisinin ilik nakliyle olacağını ve acil ilik nakli olması gerektiğini, nakil bekleyen diğer hastalardan farklı olduğunu, uygun doku arandığını söyledi. Akrabalarımızda da tarama yapıldı, uygun nakil bulamadık ve kampanya düzenlendi" diye konuştu.

Son olarak Kızılay'a başvurduklarını ifade eden Dölek, "Kızılay da bir kampanya yapılabileceğini haber verdi. Biz de kampanyayı başlattık. Kampanyanın sadece benim çocuğuma değil ilik nakli bekleyen hastalara umut ışığı olacağını düşünüyorum. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

2 yaşındaki Hasan Dölek'in tedavisinin annesi Firdevs Dölek refakatinde Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde sürdüğü öğrenilirken, kampanya ilçenin farklı noktalarında da devam ettirilecek.

Öte yandan 12 yaşındaki Oğuzhan Cin de 6 yaşında yakalandığı Akdeniz anemisi (kanseri) tedavisi için 6 yıldır ilik beklediğini belirten baba Ali Cin, “Küçük yavrumuz Hasan Dölek için verilen kanlar belki benim yavrum için de bir umut olacak. Halkımızın bu konulara duyarlılığı çok yüksek. Kardeşlerimiz yaşasın diye kan vermeye koşan Erdemli halkına teşekkür ediyoruz. Biz de bir umut bekliyoruz’’ diye konuştu.

Peki kimler kök hücre için donör olabiliyor?

Uzmanlar bu sorunun cevabını şu şekilde veriyor;

18-50 yaşları arası kronik, bulaşıcı ve taşıyıcı hastalığı olmayan herkes kök hücre verebiliyor.