YAŞAM
Giriş Tarihi : 11-07-2018 17:44   Güncelleme : 11-07-2018 17:50

Sıcaklardan Serin Sulara

Doğu Akdeniz'in önemli turizm bölgesi Mersin'de sıcakların etkisini göstermesiyle birlikte Toroslardaki şelalelere akınlar ve doğa yürüyüşleri başladı. Doğada serin sulara kendini bırakmak isteyenler survivor’u aratmayan görüntülere sahne oluyor.

Sıcaklardan Serin Sulara

Hava sıcaklığının 25, deniz suyu sıcaklığının 24 derece ölçüldüğü Mersin'de hafta sonları denize girmeyi tercih edenlerin yanı sıra, yüksek noktalardaki buz gibi akan şelalelere ve vadilerdeki akarsulara ilgi her geçen gün artıyor.

Yürüyüş tutkunları, Bozyazı ilçesine 45 kilometre mesafedeki Sini Çayı vadisindeki Karamanastır Şelalesi yolunu tuttu.

Her iki kanyonda yürüyüş yapan Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa ve Sporları Kulübü Derneği üyeleri ile Silifke Silifke-Poyraz Doğa Gezginleri kulübü üyeleri rotaları boyunca zaman zaman zor anlar yaşasa da parkuru tamamlamayı başardı.

Dernek Başkanı Ferhat Adalı, Toros Dağları'ndan çıkıp Akdeniz'e dökülen aynı zamanda Bozyazı ilçesinin su ihtiyacını karşılayan Sini Çayı Vadisindeki Karamanastır Şelalesi içerisinde yürüyüş yapmanın, zaman zaman da buz gibi sulardan geçerek yol almanın mutluluk verdiğini belirtti.

Yürüyüşlerini sadece bu rotayla sınırlı tutmadıklarını vurgulayan Adalı, Karamanastır Şelalesi'ni de bünyesinde barındıran Sini Çayı Vadisi’ndeki buz gibi Karamanastır Şelalesini tercih ettiklerini söyledi.

Yürüyüşe katılan Gonca Gül Uygun, doğayla buluşup hem stres attıklarını hem de çok güzel yerler gördüklerini ifade ederek, "Doğaseverlerin ve gezginlerin buraları mutlaka görmelerini isterim. Buralar adeta cennetten bir köşe. Böyle güzel yerde yaşamak isterdim. Temmuz sıcağında özellikle Karamanastır Şelalesinde serinlemek için survivor’u aratmayan adrenalin yüklü sulara dalmanın tadı bir başka. Üstelik buralarda çok güzel doğa fotoğrafı çekiyoruz" diye konuştu.