GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2018 18:06   Güncelleme : 10-07-2018 18:37

Nerede İnsan, Oraya Hizmet

Erdemli Belediyesi, yaz mevsimi nedeniyle Toros dağlarının eteklerine göç eden Yörüklerin en büyük sorunu olan ulaşım problemini, yeni yol açma ve mevcut yolara yaptığı bakım çalışmalarıyla gideriyor. Başkan Tollu, amacımız 0 rakımdan 2200 rakıma kadar hizmet götürmektir. Dedi.

Nerede İnsan, Oraya Hizmet

Erdemli Belediyesi, bir yandan şehir içindeki yolların bakımını ve onarımını yaparken, diğer yandan da ilçe sakini Yörüklerin Toros dağlarında ulaşımını kolaylaştırmak için yol açma ve bakım onarım çalışmalarını sürdürüyor.

Her yıl bahar mevsiminin gelmesiyle hayvanlarını Torosların eteklerinde ve zirvelerinde otlatacakları yaylalara götüren yörüklerin en büyük ihtiyaçlarından olan yol konusunda Erdemli belediyesi var gücüyle çalışıyor.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ilçe sınırları içerisinde yer alan ancak daha önce köy ve mezra konumundayken, 2014 yılında Büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesiyle merkeze bağlanarak mahalle olan ve hizmet alanlarına dahil olan tüm bölgelerde yol başta olmak üzere tüm sorunların çözümü için çaba harcadıklarını bildirdi.

Yapılan çalışmalar kapsamında son olarak Erdemli'de ortalama 70 km uzakta ve 2200 rakımdaki Çukurkuyu mevkiinde Yörüklerin yağış ve coğrafi şartlardan dolayı bozuk olan yollarının da bakım ve onarımını yapmakta olduklarını açıklayan Başkan Mükerrem Tollu, “Amacımız, 0 rakımdan 2200 rakımına kadar insanımızın olduğu her yere hizmet götürmektir. dedi.

Belediyenin yaptığı bu çalışmalardan büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Erdemli liyörükler ise yapılan bu hizmetlerin kendileri için büyük önem taşıyan yol sorununu çözdüğünü belirterek, şimdiye kadar olmayan yollarının açıldığını, olan yolların da bakım ve onarımının yapılmasıyla ulaşımda çektikleri sıkıntıların ortadan kalktığını belirterek Başkan MükerremTollu’ya teşekkür ettiklerini söylediler.

Erdemli yörükleri duydukları memnuniyeti şöyle dile getirdiler.

“Çukurkuyu’nun şimdiye kadar yolu yoktu, Erdemli insanı burayı pek bilmezdi. Erdemli, Atatürk'ün ''Yörükler bu milletin asli unsurlarıdır.'' sözünü ancak Mükerrem başkan zamanında görmeye başladı. Yörüklerin bu zamana kadar yolu yoktu gelmeleri bir dertti gitmeleri daha büyük bir dertti bu dertlere Mükerrem başkan zamanında çözüm bulundu. Erdemli'de Mükerrem başkan gibi bir insanın sayesinde gerçekten Erdemli oldu. Öncelikle Mükerrem başkanımıza çok çok teşekkür ediyoruz, öncelerden yörükler buralara merkeplerle gelirlerdi Çukurkuyu böyle hizmet görmedi.”