GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-07-2018 20:05   Güncelleme : 06-07-2018 20:08

Toroslarda Kırkım Zamanı

Havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarıyla yaylalara çıkan küçükbaş hayvan yetiştiricileri gün içerisinde otlatmadan gelen koyunlarının büyüyen yünlerini kırkıyor.

Toroslarda Kırkım Zamanı

Toros dağlarının eteklerinde bulunan Evdilek, Sorgun, Eğriçayır gibi  zirvedeki yaylalara çıkan küçükbaş hayvan yetiştiricileri koyunların tüylerini yenilemeleri için geleneksel olarak makasla kırkarak temizlik yapıyor. Koyunlardan kırkılarak elde edilen yünleri de temizleyip yün döşek ve yorgan yapılmak üzere sattıkları belirtildi.

Koyunlarını otlatmak üzere Erdemli’ye bağlı, Yağda mahallesinden 2 bin 500 rakımlı Yüğlük dağı eteklerindeki Eğriçayır yaylasına çıkan Ekrem Elal (58), havaların ısınması ile birlikte koyunları yaylaya çıkarttıklarını belirtti.

Koyunların tüylerini de dönemi geldiği için kırkım yaptıklarını belirten Elal, koyun kırpma işleminin çok meşakkatli bir iş olduğunu hatırlattı.  Elal, "Koyunlar üşümesin diye kış aylarında yünlerini uzatırız ve Haziran sonlarında kırpma işlemine başlarız. Bunun nedeni de hem koyunun etinin iyi olması hem de aşırı sıcaklardan etkilenmemesidir. 15 gün içerisinde bütün koyunların kırkılması tamamlanmış olacak’’ dedi.

Koyunyünü ile yapılan yorgan, yastık ve yatağın kışın çok rahat ve sıcak tuttuğunu ifade eden Elal, "150 koyundan yaklaşık 120 kilo yün elde ediyoruz. Koyunlarımızın yünleri bu sene para etmiyor. Kilosunu 1 liradan satıyoruz. Koyunlarımız ağırlıklarını üzerinden atmasıyla rahatlamış olacaklar’’ diye konuştu.