GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-06-2018 14:12   Güncelleme : 28-06-2018 14:12

Bin Tane Kınalı Keklikler Doğaya Salındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü ekipleri Köserelli mahallesinde doğaya bin keklik bıraktı.

Bin Tane Kınalı Keklikler Doğaya Salındı

Köserelli mahallesinde doğaya keklik bırakma töreni düzenlendi. Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Doğa Koruma Milli Parklar Mersin Şube Müdür Vekili Ömer Arslan, İlçe Tarım Müdürü Mesut Yıldız, Erdemli Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kurt, Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin, Erdemli Avcılar Kulübü Başkanı Ahmet Şahin ve mahalle sakinleri katıldı.

Doğaya kınalı keklik bırakma töreninde konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula; “Doğayı ve doğada yaşayan hayvanları sevmek ve onları korumak bir insanlık görevidir. Doğanın yaşam kültürünü insanların koruması ve kollaması çok önemli. Avcılarımız av yasaklarına uymalı ve doğanın döngüsünü bozmamalıdırlar. Yasak ve kaçak avlanma bu tür güzel ve nesli tükenmekte olan hayvanlarında yok olmasına neden olabilir. Bugün çok güzel bir iş icra ediyoruz. Kınalı keklikleri doğal yaşama bırakıyoruz. İnşallah doğal yaşama ayak uydururlar ve ürerler. Benim isteğim bu kınalı kekliklerin korunmasıdır. Hepinize teşekkür ederim’’ dedi.

Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdür vekili Ömer Arslan ise yaptığı konuşmasında; “Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin İl Müdürlüğü olarak bu yıl Erdemli ilçemize bin adet, mut ilçemize 1000 adet olmak üzere toplamda Mersin ilimiz genelinde 2 bin adet kınalı kekliğe doğayla buluşturduk’’ diye konuştu.

Geçmiş yıllarda yapılan bilinçsiz avcılık, zirai ilaçlama ve sanayi gübresi kullanımı neticesinde nesli tükenme tehlikesi altında bulunana kınalı kekliğin yeniden çoğalmasını sağlamak amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün emirleri doğrultusunda keklik yerleştirme projeleri yapıldığını kaydeden Arslan, şunları belirtti:

‘’Doğaya keklik bırakma projesinden bir tanesi de Köserelli mahallesinde hep birlikte doğaya kınalı keklik bırakma vardır. Bundan sonrada çevre köy halkıyla birlikte korumasını yaparak üremesini sağlayacağız ve kınalı kekliklerimizin Erdemli ilçemizin her bölgesine dağılmasını sağlamış olacağız.’’

Konuşmaların ardından törene katılanlar tarafından bin tane kınalı keklik doğaya bırakıldı.