EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-06-2018 18:46   Güncelleme : 25-06-2018 19:22

Yaz Kur’an Kursları Başladı, 7 Bin Öğrenci İle Erdemli Türkiye Birincisi

Erdemli Müftülüğü bünyesinde açılan 18 Kur’an Kursunda bin 600 öğrencinin iki ay yatılı Kur’an dersi aldığı, camilerle birlikte bu sayının 7 bini bulduğu bildirildi.

Yaz Kur’an Kursları Başladı, 7 Bin Öğrenci İle Erdemli Türkiye Birincisi

Yaz Kur’an kurslarının eğitime başlaması nedeni ile Karahıdırlı Mahallesindeki Kur’an kurslarında tören düzenlendi. Törene Erdemli Kaymakamı Avni Kula, İl Müftü Vekili Ali Can, Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, vatandaşlar, kurs hocaları ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan kaymakam Avni Kula, Türkiye genelinde en fazla yaz Kur’an Kurslarının açıldığı ilçenin Erdemli olduğunu söyledi.

Yörükler ülke huzurunun teminatı olduğu kadar çocuklarını Kur’an sevdası ile büyütmeleri kadar daha güzel bir şey olamaz diyen Kula, ‘’Bu nedenle diyoruz ki Türkiye’nin en fazla yaz kuran kursları Erdemli ilçemizdedir ve bu güzelliği burada bu güzelliği görmekteyiz.  İnsanlarımız çocuklarının dini bilgilerini doğru ve yanlışsız öğrenmesi için Kur’an kurslarına göndermekten hiç çekinmiyorlar. İki ay süreyle bu yavrularımız İslami bilgileri doğru öğrenecekler hepsini kutluyorum’’ dedi.

Mersin İl Müftü Vekili Ali Can da konuşmasında, yaz Kur’an Kurslarının açılış programını Erdemli’de başlattıklarını söyledi. Yaz Kur’an Kursları ve öğrenci sayısı bakımından Erdemlinin her zaman en önlerde yer aldığını vurgulayan Can, bu ahengi sağlayan başta Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu başta olmak üzere ilçe müftülüğü çalışanlarına ve çocuklarını bu kurslara tereddütsüz gönderen velilere teşekkür ettiğini kaydetti.

Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu da konuşmasında bu yıl camiler ve yatılı yaz Kur’an Kurslarında toplam 7 binin üzerinde öğrencinin dini bilgi alıp Kur’an öğreneceklerini söyledi.

İlçe genelinde 18 yatılı Kur’an Kursunda ise bin 600 minik öğrencinin dini milli ve ahlaki bilgiler alacağını kaydeden Türkmenoğlu, kuran kursları faaliyetinin eskiden camilerde gerçekleştirildiğini ifade ederek, ‘’Şu an ilçe genelinde 18 yatılı kuran kursumuz var ve bu kurslarımıza bin 600 yavrumuz yatılı olarak geliyor ve kuran öğreniyorlar. Minik yavrularımızın akranları başıboş gezip eğlenirken onlar İslami bilgileri öğreniyorlar. Sokaklarda boş gezenler mi kazançlı kurslarımızda eğitim alanlar mı kazançlı. Kurslarımıza katılan başta yavrularımıza ve ailelerine teşekkür ediyorum. Yaz kurslarımız hayırlı olsun’’ diye belirtti.