EĞİTİM
Giriş Tarihi : 21-06-2018 19:06   Güncelleme : 21-06-2018 19:17

Çulfalık Terapi

Erdemli Halk Eğitimin açtığı Dokuma kursuna katılan Halime Hocaoğlu isimli kursiyer kurs sayesinde ‘’ilaç ve sigarayı’’ söyledi.

Çulfalık Terapi

Erdemli Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğünün Çeşmeli Mahallesinde açtığı “Çulfalıkta mekikli dokuma’’ kursuna katılan kadınlar bir taraftan meslek öğrenirken diğer taraftardan da sigara ve depresyon hapı kullanmayı bıraktı.

Atama bekleyen İngilizce öğretmen adayı ise şimdiden çeyizini kendisinin hazırladığını söyledi.

Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur, dokuma kursu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, kursa katılan ev hanımlarının hem meslek öğrendiklerini, yaptıkları el dokuması işleri satarak da aile bütçesine katkı sağladıklarını bildirdi.

Işık Bülbül usta öğretici nezaretinde açılan ‘’Çulfalıkta mekikli dokuma’’  kursuna 22 ev hanımının katıldığını belirten Okur, kursiyerlerin kurs süresince öğrendikleri el emeği göz nurlarını da sergiye çıkarttığını kaydetti.

Halk eğitimin açtığı meslek edindirme kursları sayesinde ev hanımlarının üretime katıldıklarını kendilerine olan öz güvenlerinin arttığını ve var olan yeteneklerinin ortaya çıkartıldığını belirten Okur, bazı kursiyerlerin rahatsızlıklarından dolayı depresyon hapı kullandığını ve aynı zamanda sigara içmeye başladığını kursa katıldıktan sonra hep sigara içmeyi hem de deprasyon hapını kullanmayı bıraktıklarını kursun terapi gibi geldiğini vurguladı.

Büyük ninelerin çulfalık denilen dokuma tezgahında el dokuması eşyalar dokuyarak evin çeşitli ihtiyacını karşıladığı geleneksel dokumaları yeniden canlandırmak amacı ile açılan kursa ev hanımlarının ilgisi büyük.

5 yıl önce eşi öldükten sonra depresyona giren aynı zamanda da sigaraya başlayan Halime Hocaoğlu (58) kursa katıldıktan sonra hem sigarayı, hem de depresyon hapını bıraktığını söyledi.

Sigarayı bırakmak için bazı kimi arkadaşlarının parasıyla spor salonlarına gittiğini anımsatan Hocaoğlu kendisinin de dokuma makinesinde çalıştığını ve sporu böyle yaptığını kaydederek, ‘’Eşim öldükten sonra 4 çocukla zor günler yaşadım. Depresyona girip sigaraya alıştım. Bi arkadaşım bana kendisinin dokuma kursuna gittiğini ve kursa gelen arkadaşların çok iyi insanlar olduğunu söyledi ve bende kursa katıldım. İlk başlarda zorlansam da bu kurs bana hem depresyon hapını hem de sigara içmeyi bıraktırdı yani bir bakıma terapi merkezi gibi oldu. Şimdi dokumadan elde ettiğim parayla evimi geçindirirken diğer yandan da kızımın çeyizini hazırlıyorum’’ dedi.

Nida Yılmaz isimli genç kız ise İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirdiğini ve atama beklediğini dile getirdi. Yılmaz, atama beklerken boş zamanını iyi değerlendirmek ve meslek sahibi olmak amacı ile Halk Eğitimin meslek edinme kursuna katıldığını, iğneye iplik geçirmeyi, makas tutmayı bilmez iken şimdi çeyizliğini de burada hazırladığını kursun  kendisi için iyi geldiğini söyledi.

Ev hanımı Teslime Yılmaz  ile emekli muhasebeci Fatma Çelik’de  boş zamanlarını iyi değerlendirmek ve ev ekonomisine katkı sağlamak üzere meslek kurslarına katıldığını kurs sayesinde yaptıkları işleri sattıklarını ve gelir elde ettiklerini ifade etti.

Evde boş oturmaktan sıkıldım patlamak üzereyim diyen hanımları kursa katılmaya ve arkadaş çevresini genişletmek isteyenleri kursa çağıran kursiyerler, ‘’Kursta zaman çok çabuk geçiyor, çalışmaya başladığımızda ne dert kalıyor ne de tasa’’ diyorlar.