KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-06-2018 18:02   Güncelleme : 21-06-2018 20:19

Keçeden Şal Yaptılar

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünün Kocahasanlı Mahallesinde 7 ay süreli açtığı ‘Tel kırma, keçe işleri ve iğne oyası’ kursları sona erdi. Hülya Tekerek usta öğreticiliğinde 24 kursiyerin katıldığı kurs bitiminde kursiyerlere belgeleri de takdim edildi. Kursiyerlerin büyük ninelerinin çeyiz sandıklarındaki 150 yıllık eserlerde ortaya çıkartılarak modernize edilip günümüze uyarlanarak sergiye çıkartıldı.

Keçeden Şal Yaptılar

Sergide Erdemli’ye has dokumaya muşabak işleme tekniği ile yapılan  nakışlar ve kanaviçeler,  ilk defa keçeden yapılan şallar,  tel kırma ile yapılan Türk Bayrağı büyük ilgi gördü.


Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ömer Okur sertifika takdimi ve sergi ile ilgili bilgi verdi. Okur, vatandaşlardan gelen taleplere göre herkese hiçbir yaş sınırlaması olmaksızın; meslek edinme, sosyal, kültürel  ve okuma yazma kursları açarak bilgi ve beceriler kazanma imkanı sağladıklarını bildirdi.

Halk Eğitimi Merkezi olarak Kocahasanlı mahallesinde ev hanımlarının katıldıkları ‘Tel Kırma, Keçe İşleri ve İğne Oyası kurslarını açtık. Kocahasanlı turizm, ticaret ve tarımın  birlikte geliştiği,  nüfusu hızla artan mahallelerden biri olduğunu vurguladı.

Ninelerimiz tarafından yapılan , unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızdan en az 100-150  yıllık İğne Oyası ve kanaviçelerimiz çeyiz sandıklarından çıkarıldı diyen Okur, ‘’Genç kızlarımız  bu tarihi iğne Oyası ve kanaviçeleri kursumuzda değerlendirdiler yeni ürünlerde yeni tekniklere süs olarak yerleştirdiler. Tarihi kültürel miraslarımızın öğrenilmesi, yaşatılması  ve  genç  nesillere aktarılması için Erdemli’mizdeki tüm bayanların annelerinin  ve ninelerinin çeyiz sandıklarını gün yüzüne çıkaralım . Böylece hem onların hatıralarını yaşatalım hem de tarihi kültürel mirasımızla genç nesilleri  tanıştıralım. Kursiyerlerimiz hem daha ekonomik olarak kendi kullanacakları ürünlerini hazırlıyorlar, kendi evlerini kendi isteklerine göre şekillendiriyor ve süslüyorlar hem de yaptıkları ürünlerini satarak aile ekonomilerine destek oluyorlar.

Kursumuza  katılan Suriyeli  bayanlar da  Türk el sanatlarını  öğrenerek  hem meslek sahibi oldular hem de  para kazanıyorlar. Kursa katılarak essiz eserler ortaya çıkaran kursiyerlere ve usta öğreticimize  teşekkür ediyorum” dedi.

Kurs usta öğreticisi Hülya Tekerek  de keçeden  çantalar yaptıklarını dile getirdi.  Mersin de  ilk defa keçeden  şallar yapmaya  karar  verdiklerini kaydeden Tekerek,  kısa  süre içerisinde  Türk el sanatlarının  en güzel motiflerinden esinlenerek  hem tarihi ve kültürel  mirasımızı  yaşatmak  hem de  yenilik  olsun diye  çok güzel şallar ürettiklerini ve siparişler alarak  güzel satışlar yaptıklarını söyledi.  

Kocahasanlı  Mahallesi muhtarı  Adem  Arslan’da mahallesinde böyle  güzel ve önemli bir kursun açıldığı için çok mutlu olduğunu  kursun açılmasında desteğini esirgemeyen Halk Eğitimi Merkezi idarecilerine, böyle güzel sergi hazırladıkları için  kurs öğretmenimize ve  kursiyerlerimize çok teşekkür etti.