12 MAYIS 2021 Çarşamba 17:54
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-06-2018 18:58   Güncelleme : 19-06-2018 18:58

Denizcilik Paneli, Mavi Büyüme

Deniz araştırmaları, taşımacılığı, biyoteknolojisi, yetiştiriciliği, avcılığı, turizmi, madenciliği ve enerjisini kapsayan deniz sektörleri, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda dijital/teknolojik dönüşüm stratejilerini değerlendirmek üzere Deniz 4.0 Sinerji Buluşması nedeni ile Mersin Divan Otel’de bir araya geliyor.

Denizcilik Paneli, Mavi Büyüme

4 gün sürecek olan panelleri organize eden AG Marine Solutions Denizcilik, Mühendislik Genel Müdürü Dr. Ayşe Gazihan denizcilik sektörlerinde uygulaması olan teknoloji şirketleri, teknolojiye sektörel bilgi sağlayan Ar-Ge merkezleri ve teknoloji kullanıcısı özel sektörden oluşan etkinlik panellerinde 36 yerli kurumdan 54 uzmanın yer alacak.

Katılımcıların ilgili panellere teknoloji, Ar-Ge veya sektörel tecrübelerini anlatan konuşmaları ile katkı vereceğini kaydeden Gazihan, sektöre ilgi duyan herkesi panellere katılmaya davet etti.

Deniz 4.0 Sinerji Buluşması’nda deniz sektörlerindeki uluslararası gelişmeler değerlendirileceğini vurgulayan Dr. Ayşe Gazihan, yerli Ar-Ge ve teknolojilerimizle katma değerli yenilikçi ürün ve hizmet üretme odaklı yeni nesil iş birlikleri geliştirildiğini, Ülkemizin özellikle Ufuk 2020 dönemi birinci ve ikinci döneminde desteklenen Ar-Ge, inovasyon ve işbirliği projelerine daha fazla entegre olması ve yerli çok disiplinli işbirlikleri ile üçüncü dönem fırsatlarından (Mavi Büyüme, Twinning ve Kobi Enstrümanı çağrıları öncelikli olmak üzere) daha etkin biçimde faydalanması hedeflendiğine dikkat çekti.

Gazihan, denizcilik konusundaki yenilikçi teknolojik ürün ve hizmetler, ulusal deniz sektörlerimizin uluslararası arenada rekabet gücünü arttırırken yerli Ar-Ge ve teknoloji merkezlerimize, ulusal olduğu kadar uluslararası pazar oluşturma fırsatı sunduğuna dikkat çekti.

Ülkemiz, deniz sektörlerinin dijital dönüşüm stratejilerini bir arada değerlendirerek denizcilik alanında bir ilke imza attığının altını çizen Dr. Ayşe Gazihan, Tüm katılımcıların değerli katkılarıyla AG Marine Solutions tarafından koordine edilen Deniz 4.0 Sinerji Buluşması 1-4 Temmuz 2018 tarihlerinde Mersin Divan Oteli’nde gerçekleşeceğini söyledi.

Mavi Büyüme ile iligili önemli bilgi

Günümüzde 1.3 trilyon Avro düzeyinde bir ekonomi ürettiği tahmin edilen deniz sektörlerinin 2030 yılında iki katından daha fazla büyüyeceği öngörülüyor. Mavi Büyüme olarak adlandırılan bu büyümenin deniz ve okyanusların sağlığı, üretkenliği, güvenliği, emniyeti ve dayanıklılığı korunarak barındırdıkları potansiyelin çeşitli deniz ve denizcilik endüstrileri tarafından akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı kullanımının geliştirilmesi ile gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede ekosistemlerin iyileşmesine, iklim regülasyonuna, küresel gıda güvenliğine, enerji ve ham madde gereksinimlerine, insan sağlığına, refahına, istihdama ve ekonomiye katkı sunulması amaçlanıyor. AB UFUK 2020 Programı’nda, büyük yatırımları riske atmamak, yeni deniz değer zincirleri geliştirilmek, yeni marketler oluşturmak ve mavi inovasyonların laboratuvardan markete çıkışını hızlandırmak mavi ekonominin öncelikleri arasında yer alıyor. Daha önce ayrı kollarda ilerleyen deniz sektörleri ve KOBİ’ler, büyük şirketler, üniversiteler ve yenilikçi oyuncular arasında yeni nesil sinerjiler ve kümelenmeler teşvik ediliyor. Kıyı mühendisliği çözümleri, Deniz Alan Planlama, Bütünleşik Kıyı Alan Yönetimi ve Ekosistem Temelli Yaklaşım prensipleri ile karar alma mekanizmaları destekleniyor. Birçok uluslararası anlaşmaya, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ve İyi Çevresel Durum Kriterleri’ne katkı sağlamakla birlikte odağında ‘düşük karbon’, ‘endüstrileri ve servisleri dijitalleştirme ve dönüştürme’ ve ‘sirküler ekonomi’ var.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA