EĞİTİM
Giriş Tarihi : 18-06-2018 17:33   Güncelleme : 18-06-2018 17:33

Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar

Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün Akdeniz Mahallesinde Fatma Küçükal öğreticiliğinde açtığı ‘Çeyiz ürünleri hazırlama, Kanaviçe ve Kırkyama’ kursları sona erdi. 23 kursiyerin katıldığı kurs bitiminde el emeği göz nuru ürünlerinin sergi açılışı yapıldı. Sergide asırlık kanaviçeler büyük ilgi gördü.

Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar

Serginin açılışını yapan Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur, “23 kursiyerimiz eğitimini tamamlayarak belge almaya hak kazandı. Kurs döneminde kursiyerlerimiz el emeği göz nuru eserler meydana getirmişlerdir. Halk Eğitimi Merkezimiz el sanatlarımızın tanıtılması, yaşatılması, kuşaktan kuşağa aktarılması için çalışıyoruz. 

Yani gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasında çok önemli bir görevi yerine getiriyoruz.  Mahallelerimizde açılan kurslarımızla  kursları insanımızın ayağına getiriyoruz ve tüm ilçe halkını kucaklıyoruz. Vatandaşlarımızın kurslarımıza katılması, üretmesi ve mutlu olması bizleri daha çok mutlu ediyor. Bu yıl İlçe merkezi başta olmak üzere bir çok  mahallemizde çeşitli kursların açılışını ve sergisini gerçekleştirdik. Bu kursların meyvelerini açılan sergilerle toplamış bulunuyoruz’’ dedi.

2017/2018  eğitim öğretim yılında 319 farklı  alanda 628 kurs açtıklarını belirten Okur, ‘’Bu  kurslarımıza 4631 erkek  ve 7932 bayan olmak üzere toplam 12 bin 563 kursiyer katılmıştır. Her zaman, her yerde, herkes için Halk Eğitimi” diyerek el emeği göz nuru eserler hazırlayan öğretmenimiz ve kursiyerlerimizi  tebrik eder,  başarılarının devamını diliyorum. Erdemli de yaşayan bütün vatandaşlarımızı  kurslarımıza katılmaya davet ediyorum’’ diye konuştu.

Kurs  Usta öğretici Fatma Küçükal da  kurslarımızda genç kızlarımızla anneleri   hem boş zamanlarını  değerlendirdiler , hem de aile bütçesine katkı sağladıklarını belirterek,  ‘’Kızlarımız kursa katılarak hem  kendi çeyizlerini hazırlamanın mutluluğunu yaşadılar, hem de para kazandılar  hem de  kendi çeyizlerini daha  ekonomik olarak  yaptılar.  Bunun yanında ilerleyen zamanlara doğru ise bayanların ihtiyacı olan makine dikişi öğretilecektir diye’’ belirtti.