EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-06-2018 15:30   Güncelleme : 12-06-2018 16:24

Bu Sene 'Bal'lı Yıl Olacak

Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Torpil, Türkiye’nin en kaliteli balının üretildiği Toroslarda bal rekoltesinin yüksek olacağını söyledi.

Bu Sene 'Bal'lı Yıl Olacak

Toroslarda hava şartlarının bahar ayı başlarında kurak gitmesinin  bal üreticilerini endişelendirdiğini ancak birden şartların değişerek yağışlı ve hafif serin olmasından dolayı bal üretiminin daha yüksek olmasını beklediklerini belirten Torpil, "Kaliteli bal ve yüksek verim hava şartları uygun gittiğinde alınır. Bu yıl hava şartları arıcıların istediği şekilde gitti. Bereketli bir yıl olması ve yüksek rekolte bekliyoruz’’ dedi. 

Son üç yıl üst üste dünya arıcılar birliği tarafından birinci seçilerek altın madalya ile ödüllendirilerek ödüllü Türk balı damgasını vurulan Eğriçayır balı üreticisi Celal Çay ise 2 bin 500 rakımda üretilen bal kovanlarını inceleyerek üretim konusunda açıklamalarda bulundu.

Çay yaptığı açıklamada Toros dağlarının bahar ayında iyi yağmur alması bal üreticilerini sevindirdiğini söyledi.

Küresel ısınma sebebi ile geçtiğimiz 5 ya da 6 yıl az yağış alarak kurak geçen Toros dağlarının bu yıl iyi derecede yağış aldığını ve arıcıları sevindirdiğini belirten Çay,  ‘’Mayıs ayında Toros dağlarına ortalamanın çok üstünde yağmur düştü. Son yıllara kadar tüm Türkiye gibi Toros dağlarında bahar ayı kurak geçiyordu ama bu yıl Mayıs ayında Toros dağları son 7 yılın en iyi yağışını aldı ve bu durum arılarımıza yaradı. Bu nedenle yüksek bal rekoltesi bekliyoruz’’ dedi.

Apimondia Arıcılar Birliği tarafından Eğriçayır balına verilen altın madalyalarla Türk Balının kötü imajını da ortadan kaldırdıklarını belirten Çay, artık ürün kaliteli olduğunda başta Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin talepte bulunduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği, Amerika, Ortadoğu ve uzak doğudan sipariş aldıklarını ama üretimin doğaya, iklime ve yağışa bağlı olması sebebi ile gelen siparişlerin tümüne olumlu cevap veremediklerini söyleyen Celal Çay şöyle konuştu: ‘’Geçen yıl İsviçre, Almanya, Katar, Ürdün ve Japonya’ya küçük miktarda ihracatlarımız oldu. Bu yıl bal rekoltesinin fazla olacak olması bal ihracatının kapısını açıyor. Eğriçayır yaylamız Toros dağlarının neredeyse zirvesinde bulunuyor, bulunduğu yükseklik 2 bin 500 metrede ve binlerce  endemik kır çiçeğini bünyesinde barındırıyor.  Bölgemizin doğal florasında bulunmaktadır. Bu çiçeklerden arılarımızın topladığı ballar lezzetli olmasının yanın da şifalı da olduğu için Pazar sıkıntısı yaşanmıyor.

İyi geçen Mayıs ayı yağışları sebebi ile kovan başı 30 kg organik bal verimi beklemekteyiz. Türkiye ortalaması 16 kilogramdır. Bizim beklentimiz neredeyse Türkiye ortalamasının 2 katıdır. Şu anda arılarımız bal yaparken bal hasadımız da Temmuz ayının ortalarında gerçekleşecektir. Veriml ve bereketli bir yıl bekliyoruz.’’