EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-06-2018 18:50   Güncelleme : 09-06-2018 19:38

Domates Üreticisine Bayram Hediyesi

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, yaylalarda domates hasadının başladığını belirterek, "Üreticilerimiz bayrama sevinçle giriyor. Çünkü şu anda domatesin kilosu dalında 2 lira 10 kuruştan alıcı buluyor. Ramazan bayramına kadar bu fiyatın 3 lirayı geçmesini bekliyoruz. Domates üreticimiz bayramda çifte bayram yaşayacak’’ dedi.

Domates Üreticisine Bayram Hediyesi

Erdemli Ziraat Odası Başkanı (EZO) Rasim Şahin, Ziraat Odası Meclis Başkanvekili Ahmet Çalışkaner'in organizesiyle, Arslanlı ve Çiriş Mahalle Muhtarları ile birlikte domates üreticilerini ziyaret ederek sezonun bol kazançlı ve bereketli olması dileğinde bulundu.

Erdemli'ye 25 km uzaklıkta Torosların Başlangıç noktasında bulunan ve yaylaların başlangıç noktasında bulunan Kayacı Mahallesinde toplanan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Meclis Başkanvekili Ahmet Çalışkaner, Erdemli Komisyoncular Derneği Başkanı Bülent Dölek, Çiriş ve Aslanlı Mahalle Muhtarları, İhracaatçılar, Üreticiler uzun pazarlık sonucunda Yayla Domatesi Piyasasını 2 lira 10 kuruş olarak belirlediler.

Yaylalarda yeni domates hasadının başlaması ile birlikte yurt dışına ihracatının da başlamasının üreticiler adına mutluluk verici olduğunu belirten Şahin, yaptığı açıklamada, "Ramazan Bayramının yaklaşması ile domates piyasasında hareketlilik yaşanmaya başladı. Bunun üreticilerimize iyi yönde yansımasını bekliyoruz. Ayrıca ihracatın da açılmış olması sevincimizi katlayacaktır. Tüccarlarımız aldığı ürünleri başta Katar, Dubai ve Sudi Arabistan olmak üzere birçok arap ülkesine  ihraç ediyorlar. İhracata domates alan tüccarlarımız ürünü dalında şimdilik 2 lira 10 kuruştan almaya başladılar. Bu rakamın bayramda ve bayram sonrasında 3 lirayı geçmesi bekleniyor’’ dedi.

Ziraat Odası Meclis Başkanvekili Ahmet Çalışkaner de ürettikleri ürünü direkt ihracata verdiklerini söyledi. Ürünlerin ihracata gitmesinin domates üreticisinin yüzünü güldüreceğini kaydeden Çalışkaner, mevcut fiyatların kademeli olarak artmasından ve ihracatın devam etmesinden yana olduklarını dile getirdi.

Ortadoğu ülkelerine ihracat yapan Sebahattin Tunç, Arap dünyasından Türk domatesine talebin yüksek olduğunu belirterek, "Erdemli'li domates üreticilerinden aldığımız ürünleri başta Sudi Arabistan, Dubai ve Katar olmak üzere Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Şu anda talep güzel bu talebin devam etmesi hem bizleri hem de üreticileri sevindirir’’ şeklinde konuştu.

Domates üreticisi Fatma Tartar ise fiyattan mennun olduklarını bayram ve bayram sonunda fiyatların daha da artmasını beklediklerini dile getirdi.

2 lira üzerindeki fiyatın çiftçileri sevindireceğini vurgulayan Tartar, "Gönlümüzdeki fiyatların aşağıya düşmemesinden yana.  Bizim görevimiz kaliteli domates yetiştirip tüketiciye sunmak, hak ettiğimiz fiyatı da almaktır. Tabii ki fiyatların da yüzümüzü güldürmesini isteriz şu anki fiyatlar bizlerin yüzünü güldürüyor ilk hasatların yurt dışına ihraç edilmesinden duyduğumuz memnuniyeti belirtmek istiyoruz’’ ifadesini kullandı.