EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-06-2018 13:24   Güncelleme : 06-06-2018 13:36

Erdemli'de 5. Fizik Olimpiyatı

Erdemli Anadolu Lisesinin TÜBİTAK Bilim Fuarı ve 5. Fizik Olimpiyatları etkinliğinin 6.sını düzenledi. Etkinlikte dereceye giren yarışmacılara madalya ve çeşitli ödüller verildi.

Erdemli'de 5. Fizik Olimpiyatı

Bilim Fuarının açılışında konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula okul müdürü Celil Murat Çelik başta olmak üzere katkı sunan herkese teşekkür ederek, "Bu tür bilimsel faaliyetleri her zaman destekliyoruz, çünkü biliyoruz ki geleceğin bilim adamları buralardan çıkacak, kendilerini buralarda keşfedecektir. İlçemizde düzenlenen ve bir çok okul ve öğrencinin katıldığı bu etkinlikte emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyor, katılan tüm öğrencilerimize bilimle aydınlanan başarılı yarınlar diliyorum" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin de yaptığı konuşmada, "Bu tür bilimsel etkinliklerle öncelikli amacımız öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak, öğrencilerdeki merak duygusunu uyandırarak yenilikçi fikirler üretecekleri ortamlar sunmak, onlara yeni ufuklar açarak bilimsel düşünmelerini sağlamaktır. Erdemli'de düzenlenen Fizik Olimpiyatları ile hedefimiz de öğrencilerimiz tarafından fiziğin bilim olduğu kadar günlük hayatın da bir parçası olduğunun fark edilmesi ve bilimsel düşünmenin sadece  laboratuar koşullarına has değil günlük hayata da dahil olduğunun görülmesiydi. Bugün bu ortama bakınca bu konuda oldukça yol kat ettiğimizi görüyorum. Emek veren tüm öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyor, bilim ışığında sürecek başarılarının devamını diliyorum" şeklinde konuştu.

TÜBİTAK Bilim Fuarında 20 proje sergiye çıkartılırken 5’inci Fizik Olimpiyatları yarışmasında birinciliği Altunkupa Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Halit Kaya’ya (tam altın) ödülünü ilçe kaymakamı Avni Kula verdi. Olimpiyat ikincisi  İçel Anadolu Lisesi öğrencisi Cemre Çakmak’a (yarım altın) ödülünü Erdemli UTİYO Müdürü Prof. Dr. Cemile Çelik, üçüncülük ödülünü  Tarsus Amerikan Koleji öğrencisi  Hüseyin Kara ile Erdemli Anadolu Lisesi öğrencisi Aysel Alper’e (çeyrek altın)  ödülünü Erdemli Belediyesi Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız ile ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin tarafından verildi.