EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-06-2018 19:14   Güncelleme : 05-06-2018 19:14

Gençler Sorunlarını Konuştular

Erdemli'de Gençlik Çalıştayı Düzenlendi

Gençler Sorunlarını Konuştular

Erdemli İMKB Fen Lisesi ile Erdemli Anadolu Lisesinin ortaklaşa düzenlediği ''Gençlik Çalıştayı'' 15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulunda yapıldı. Çalıştayda okuyan ya da okuyamayan gençlerin sorunlarının masaya yatırıldığı gençlik çalıştayını Erdemli İMKB Fen Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mustafa Mingil yönetti.

Erdemli ’de ilk kez gerçekleştirilen çalıştayın öğrenciler açısından iyi bir motivasyon olurken çalıştayın  gelecek yılarda da devam ettirileceği belirtildi. 

Gençlik Çalıştayı, atölye çalışmaları, sunuların hazırlanması, sonuç bildirgesinin oluşturulması ve sunulması bölümlerinden oluştu. Okuyan ya da okuyamayan gençlik üzerine yapılan çalıştayın temel amacının eğitim noktasında toplumda farkındalık oluşturmak olduğu dile getirildi.

Tespit edilen sorunlara akşamdan sabaha çözümler üretilmesini beklenilmediği vurgulanan çalıştayda, ''Yapılan çalışmanın içerik ve katılım açısından eksikleri görüldü. Bundan sonraki çalışmalara diğer eğitim kurumlarının da katılımı ile daha farklı sorunları tespit edip geniş kitlelere ulaşmak arzulanmaktadır'' denildi.

Çalıştayda, ''Tarımda çalışan gençlerin problemi ve çözüm yolları. Kırsal kesimde öğrenimi yarım kalmış gençlerin ve maddi bakımdan öğrenimine devam edememiş gençlerin problemi ve çözüm yolları. Su ürünleri ve balıkçılık ile ilgilenen geçlerin problemleri ve çözüm yolları.

Turizmle ilgilenen gençlerin problemleri ve çözüm yolları. Sanayideki gençlerin problemleri ve çözüm yolları. Hayvancılıkla ilgilenen gençlerin problemleri ve çözüm yolları. Kırsal kesimdeki gençlerin sosyal etkinlikler çalışması ve katılımının çözüm yolları. Spor faaliyetleri ile ilgilenen gençlerin problemleri ve çözüm yolları. Ticarete atılan gençlerin, bilinçli-ahlaklı ticaret insanı olarak yetiştirilmesi. Orman köylerindeki gençlerin problemi ve çözüm yolları  ele alındı'' denildi.

Bu çalıştayda ayrıca, ''Gençler Anayasada ifadesini bulan eğitim hakkından her ne sebeple olursa olsun hiçbir ferdin mahrum edilmemesi, Kendini sorunun parçası olarak görmeyenlerin çözüme katkılarının olamayacağını, Eğitilemeyen her ferdin millet adına bir kayıp olduğunu,

Eğitimle ilgili sorunların büyüklüğüne rağmen çözüm yollarının da bulunabileceğini, gençlerin kendisini keşfedilmesine yardımcı olunması, Gençlerle ilgili yapılacak her türlü çalışmanın karar sürecine dâhil edilmesi, Bir birey olarak farklılıklarımıza saygı gösterilmesi gerektiği, Kendi geleceğimizle ilgili kararları kendimizin vermek isteğimizi belirtmek isteriz'' ifadesine yer verdi.