17 MAYIS 2021 Pazartesi 23:14
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 30-05-2018 22:31   Güncelleme : 30-05-2018 22:31

Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerle Buluştu

Erdemli'de Meslek Liseli gençlerden Örnek Sosyal Sorumluluk Projesi

Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerle Buluştu

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okul ve kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin; sahip oldukları milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerleri geliştirmeleri, yardımlaşma, kardeşlik, merhamet, vicdan, birlik ve beraberlik duygularının pekiştirilmesi amacıyla 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesini başlattı. Proje Erdemli’de; Akdeniz Anadolu Lisesi, Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Arpaçbahşiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erdemli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erdemli Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çeşmeli Çok Programlı Anadolu Lisesi olmak üzere 6 okul tarafından gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin; “Proje kapsamında okullarımız hasta, yaşlı, maddi durumu yetersiz ya da bakıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarına kendi mesleki yeterlilik alanlarına göre cevap verdi.

Erdemli Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya İç Mekân ve Tasarım alanı öğretmen ve öğrencilerince Arpaçbahşiş Mahallesi’nde ikamet eden iki ailenin evlerindeki mobilyaların bakım ve onarımı yaparak ailelerin kullanımına sunuldu.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı öğretmen ve öğrencileri tarafından ise Çiriş İlkokulu anasınıfı öğrencilerine ders kapsamında hazırlanan eğitici oyuncaklardan hediye edilip,Çiriş’te oturan mahalle sakinlerine ve anasınıfı öğrencilerinin velilerine sağlıklı beslenme ve bebek bakımı konularında bilgi verildi.

Akdeniz Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından yatağa bağımlı iki hasta tespit edilip hasta bakımı ile ilgili hasta yakınları bilgilendirildi, bu ailelere tıbbi malzeme yardımında bulundu.

5 yaşındaki bir CerapyalPalsy hastasına tekerlekli sandalye hediye ederek hasta yakınlarına fizik tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirme yapıldı,hasta yatağına ihtiyacı olan bir yatan hastaya hasta yatağı; felçli durumda olan eski mezunlardan bir öğrenciye ise akülü sandalye temin edildi.Erdemli de bir ilk olan Sevgi İzi projesi ile kaybolma riski olan Zihinsel engelliler, otizmli bireyler, Down sendromlular ve Alzheimer hastaların ve diğer engelli bireylere ve okula gelen 12 aileye uzman eşliğinde sevgi izi uygulaması yaptırıldı.Ayrıca Erdemli Huzurevinde kalan yaşlılarımıza halkoyunları ekibi ve okul korosunun sunumuyla konser tertip edildi.

Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından osteoporoz, sinir ve diyabet hastası 4 kişiye rutin şekilde ziyaret düzenlendi; tansiyon, şeker ölçümleri yapıldı, hasta ortamı sağlık koşulları değerlendirildi, hastaların doktorlarıyla görüşülerek hastanın sağlık durumlarıyla ilgili bilgiler alındı ve bu bilgiler doğrultusunda hastaya ve yakınlarına hastalık hakkında, diyet, beslenme, aktivite, hijyen, düzenli ilaç kullanımı gibi konularda bilgilendirme yapıldı.

Arpaçbahşiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konaklama Seyahat Alanı öğrencileri tarafından bir ailenin tüm evi ve müştemilatının genel ve detay temizliğini yapıldı, Yiyecek İçecek Alanı öğrencileri tarafından okul atölyelerinde hazırlanan yiyecekler aile mensuplarına ikram edildi.

Erdemli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile STK’la beraber ise 2 ailenin evinde tavan tamiratı, boya badana, elektrik işleri, bahçe düzenlemesi, mutfak tezgâhının yenilemesi ve aileye perde, halı, baza ve yatak, nevresim takımı, çekyat, gardırop, tezgâh dolabı ve çeşitli giyim malzemesi ile gıda yardımı yapılmıştır.

Proje kapsamında Çeşmeli Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından ise toplamda altı aile ziyaret edilmiş; ihtiyaç sahibi bu ailelere anne-çocuk sağlığı,çocuk bakımı, sağlıklı beslenme ve obezite hakkında bilgilendirmeler yapılmış, çocuklarla ise boyama çalışmaları, artık materyal çalışması, çeşitli oyun etkinlikleri ve okuma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Meslek sahibi olmanın sadece para kazanmak olmadığını, asıl başarının insanların hayatlarında olumlu izler bırakmak olduğunu anlama yolunda bu çalışmaları bir görev gibi görmekten öte gönül vererek içtenlik ve azimle gerçekleştirdikleri için öğretmen ve öğrencilerimizi gönülden tebrik ediyor, ileriki hayatlarında bu hassasiyetlerinin artarak devam etmesini diliyorum.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA