SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-05-2018 22:18   Güncelleme : 30-05-2018 22:18

Bu Proje Can Kurtarır

Çiftepınar Mahallesi Ortaokulu öğrencileri can kurtaracak önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Öğrencilerin ‘’Kan grubu bankası’’ projesi şimdiden yüzlerce kişiye ulaştı.

Bu Proje Can Kurtarır

Çiftepınar Ortaokulu öğrencilerinin ‘’Kan gurubu bankası’’ projesi gelecekte binlerce insanın hayatını kurtaracak proje olarak görülüyor. Proje ile ilgili bilgi veren Çiftepınar Ortaokulu Müdürü Soner Ekiz, projeye vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Kan bankası projesi ile ilgili şu ana kadar 250 gönüllü kan bağışçısına ulaşıldığını dile getirdi.

‘’Kan Grubu Bankası’’ Projesinin vatandaşlar tarafından takdirle karşılandığını ifade eden Soner Ekiz, acil kan ihtiyacı olduğunda kan verecek gönüllü kişilere en kısa zamanda ulaşmayı sağlayacak bir proje olduğunu bu proje acil kan bulunamadığı için hayatını kaybedecek binlerce kişiye bir umut olacağının altını çizdi.

Çiftepınar Ortaokulu öğrencilerinin ‘’Kan grubu bankası’’ projesi gönüllü kan verecek kişilerin kan gruplarının tespit edilip iletişim bilgilerinin hastaneler ve mahalli yerleşim  yerlerinde muhtarlıklarla paylaşılması esasına dayandığına dikkat çeken Ekiz, bu sayede  kan vermeye gönüllü kişilerin  kan gurubu bilindiği  için iletişime en kısa sürede ulaşılıp  kan ihtiyacı karşılanmış ve can kaybı azaltılmış olacağını vurguladı.

Ortaokul öğrencilerinin Çiftepınar mahallesinde böyle bir çalışma  başlattığına dikkat çeken okul müdürü Soner Ekiz, ‘’Proje vatandaşlarımızın büyük ilgisi ile karşılaşmış ve kan bağışçısı gönüllü sayısı şimdiden 250 kişiye ulaşmıştır. Öğrencilerimiz bu çalışmanın  yaygınlaştırılmasının gelecekte çok önemli olacağını çalışmayı genişleterek devam edeceklerini söylediler. Bu çalışma ile kan bağışlayan da bağışlanan da karşılıksız iyilik yapma duygusunu  da en derinden hissedecektir’’ şeklinde konuştu.