EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-05-2018 20:58   Güncelleme : 25-05-2018 21:24

Yaptığı Projeyle Annesine Sigarayı Bıraktırdı

Bu fuarı kaçıran bir yıl bekleyecek Erdemli Akdeniz Ortaokulu bu yıl 6’ıncısı 4006 TÜBİTAK 'Bilim Fuarı törenle açıldı. Fuarın açılışını ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karaağaç, okul müdürü Uğur Türkmen, öğretmenler okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Fuarda 20 proje sergiye çıkartıldı.

Yaptığı Projeyle Annesine Sigarayı Bıraktırdı

Akdeniz Ortaokulu öğrencileri TUBİTAK fuarında birbirinden başarılı projelere imza attı.Sergi açılış programında konuşma yapan Akdeniz Ortaokulu Müdürü Uğur Türkmen, ‘’TUBİTAK’ın desteği ile bu yıl 6’ıncısını düzenlediğimiz TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme ortamlarından biridir’’ dedi.

Türkmen, ‘’Sevgili öğrenciler biliniz ki yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır. Değerli konuklar bugün buradaki tüm öğrencilerimiz geleceğin birer bilim insanıdır. Proje çalışmalarında emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlara ve öğrencilere teşekkürlerimi sunarken siz değerli konuklara katılımlarınız için teşekkür ederim’’ diye konuştu.

TUBİTAK,  4006 Bilim Fuarı koordinatör öğretmeni Nazan Ayar da yaptığı konuşmada,  ‘’Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda Türkçe alanında 1 proje. Fen bilimleri alanında 5 proje, matematik alanlında 4 proje, teknoloji tasarım alanın 8 proje, yabancı dil alanında 2 proje olmak üzere toplam 20 projeyi 54 öğrencimiz 10 danışman öğretmen 1 koordinatör olmak üzere 11 öğretmen ve Proje Koordinatör Müdür yardımcımız Ferda Çelik nezaretinde özverili çalışmalarıyla ortaya koydular’’ şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karaağaç ve okul müdürlerinden oluşan protokol üyeleri tarafından projelerin yer aldığı serginin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra ise İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karaağaç ve okul müdürleri öğrencilerin hazırladığı 20 projeyi tek tek inceleyerek projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldılar.

Birbirinden güzel projeler sunulurken tatil sezonunda evde çiçeklerini bırakıp tatile giden vatandaşların sorunlarına çözüm olabilecek bir proje dikkat çekti.

Projeyi hazırlayan öğrenciler Alperen Günay ve Mehmet Eren Üzer; “Kurumayan Toprak projesinin amacı evlerdeki saksı bitkilerinin tatil süresince kurumasını önlemektir.

Öğrencilerin kimisi merdivenden her atılan adımda elektrik üretirimi yaparken, kimileri çok katkı binaların atıklarını enerjiye çeviren projeler hazırlarken, kimi öğrenciler ise  sigara bırakmanın yolunun  bizzat kendi aileleri üzerinde deneyerek ortaya koydular.

8-F sınıfı öğrencileri Sude Özbek, Ece Ağrıdağı proje öğretmenleri Mustafa İnci, ‘’Fesleğen çiçeği ile sigarayı bırak’’ projesini sergiye çıkarttı. Projede 35 yıldır sigara içimi yapan Emine Yağız kızı Ece’nin ricasını kırmayarak denemesini yaptı ve sigarayı 35 yıl sonra bıraktı. Anne Emine Yağız, ‘’İyi ki kızım benden bir kereliğine sigarayı bırakmamı istedi. Kızımı ve arkadaşlarını dinledim ve sigarayı bıraktım takibi fesleğen çiçeği sayesinde’’ diye kaydetti.

Sergi, idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerin birlikte fotoğraf çekimi ile sona erdi.