MHP
Giriş Tarihi : 25-05-2018 18:15   Güncelleme : 25-05-2018 18:15

Sizin İçin, Sizden Biri: Bekir Özsu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Adayı Bekir Özsu, Erdemli ilçe teşkilatı ile birlikte Liparis Otel’de basın mensupları ve oda başkanları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Sizin İçin, Sizden Biri: Bekir Özsu

İftar yemeği davetlerine katılan herkese teşekkür eden Bekir Özsu seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özsu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tıpkı parlamenter sistemi  gibi demokratik bir hükümet modeli olduğunu söyledi.

Bu sistemde Cumhurbaşkanı doğrudan millete karşı sorumludur diyen MHP Mersin Milletvekili Adayı Bekir Özsu, ‘’Meclis gerek görürse Cumhurbaşkanı’nı yargılama yolu açabilir. Meclis Cumhurbaşkanını denetler. Cumhurbaşkanı’nı da meclisi de millet seçer.

Cumhurbaşkanı 5 yılda bir seçilir ve en fazla iki dönem yapabilir, görev ve yetki sınırı, süresi bellidir. Cumhurbaşkanı meclisi feshederse kendisini de fesheder’’ dedi.

Yeni yönetim sistemi ile çift başlı yönetim şeklinde algılanan yönetim ve kargaşanın son bulacağını dile getiren Özsu, ‘’Hızlı yürütmenin neticesinde istikrar gelecek. İstikrarın sonucu ise kalkınmadır, milletin refahının artmasıdır, ülke ekonomisinin katlanarak büyümesidir. Siyasi istikrarsızlıksa ekonomik krizi, güvenlik sorununu, darbe tehlikesini, dış politikada başarısızlığı getirir.

Cumhurbaşkanı milletin en az yüzde 50+1 üzerinde destekle geleceğinden, merkez siyaset güçlenecek. Toplumsal kesimleri bir araya getirerek, huzuru, birlik ve beraberliği sağlayacak. Uzlaşma kültürü gelişecek.

Hızlı karar alınacak, vatandaşlarımızın ihtiyacı daha etkin karşılanacak, gelişmelere ayak uydurulacak ve buna bağlı olarak ağır bürokrasi ortadan kalkacak.

Hükümet icraat; meclis kanun yapacak ve meclis hükümeti denetleyecek’’ diye konuştu.

16 Nisan 2017 tarihli referandumda milletimizin isteği, tercih ve talebi ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kabul gördüğüne dikkat çeken Bekir Özsu şöyle konuştu:

‘’Küresel şer güçlerin hain emellerine iplerini teslim edenlerin, 15 Temmuz  darbe girişiminden sonra oluşan yeni kapı milli ruhu ile Cumhur ittifakı vücut bulmuş, günlük siyasi hesapları-parti çıkarları gözetmeksizin ortak bir duruş ortaya konmuştur.

Milletimizin işareti ile Türkiye’yi zayıflatacak uluslar arası operasyonlara fırsat tanınmayacak irade inşa edilmiştir. Bu kararlılık ve  işbirliği içerisinde  Türkiye’miz bölgesel güç ve lider ülke olma yolunda 2023 hedeflerini  gerçekleştirmesinin yanı sıra İ’layı kelimetullah uğruna asırlarca dünya barışının ve adaletin teminatı, İslam aleminin ve bütün mazlum milletlerin yegane ümidi olan Türkiye’mizi küresel bir güç haline getirecek, 2053 ve 2071 vizyonunun alt yapısını adım adım inşa edecektir.

Siyaset dışı yollarla, demokrasiden saparak iktidar olmaya son verir. Yürütmenin zayıfladığı dönemlerde etkili olan siyaset dışı güçler cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kendisini gösteremez.

Doğrudan millet tarafından seçilen cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanlığı makamına da bağlı yürütme organı meclis içinden çıkmaz. Dolayısıyla parlamenter sistemde iç içe geçmiş olan yasama-yürütme-yargı kuvvetleri, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bir birinden tam olarak ayrılır. Hiç bir kuvvet birbirine üstünlük kuramaz.

Etkin yönetim:

Meclis dengelerine bağlı hükümetlerin bürokrasiye egemen olmakta zorlandığı parlamenter sistemin aksine, karar alma mekanizmaları çok daha süratli ve isabetli çalışır. İyi bir yönetimle birlikte hızlı ve kolay karar alabilmek, ülkemizin daha güçlü bir şekilde kalkınmasını sağlar.

Biz, asırlar önce, “Osmanlı sarığını kardinal külahına tercih ederek” milletimizin sinesinde kurtuluş umudu arayan mazlum toplumları, büyük Türk milletinin himayesine sevk eden beşeri çekiciliğin ve buluşmanın peşindeyiz. Yerel ve yöresel farklılıkların Türk kültürünün zenginliği içinde görüldüğü bu anlayış üzerinde sağlanacak genel bir uzlaşmanın toplumsal barış ve huzur için önemli katkı sağlayacağına şüphe yoktur. Bize göre, gelecek ay yıldızlı bayrağın altındadır.Türkiye’nin birliği , refahı ve geleceğinin  teminatı al bayrak altında birleşmekten geçmektedir.

Bu milletin şerefi ve haysiyeti, kardeşlik ve kahramanlık üzerine inşa edilmiş milli birliğidir.

Milli birliğimiz yara alır, kardeşlik ruhumuz sarsılırsa, bunun geriye dönüşü mümkün değildir.

Türk milleti yapay ayrımlara, sinsi çabalara fırsat vermeyerek, beraberliğini sonsuza kadar mutlaka sürdürecektir.

Gün, saflarımızı sıklaştırma günüdür. Gün, kucaklaşma günüdür. Ve kucaklaşmanın adresi büyük Türk milletidir.’’

Hain 15 Temmuz darbe girişimi göstermiştir ki hiçbir siyasi mülahaza Türk devletinin ve Türk milletinin birlik, bütünlük ve bekasının önünde değildir diyerek sözlerini sürdüren Özsu, ‘’Bu tarih, Türkiye’nin birlik ve bekasına yönelik endişe duyan herkes için yeni bir başlangıç olmuştur. Ne var ki 15 Temmuz’u oluşturan riskler, halen devam ederken tehditler tamamen bertaraf edilmemiştir.

Bu şartlar altında MHP; Türkiye Cumhuriyeti’ne soluk aldırmanın, hukuksuzluğa ve devlete musallat olmuş yanlışlığa engel olmanın kaçınılmaz olduğunu mütalaa etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yurdumuzu dünyanın en memur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklara sahip kılacağız. Milli Kültürümüzü “Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.” Ülküsünü gerçekleştirebilmek için güçlü, güçlü ülke için lider ülke Türkiye için cumhur ittifakı.

Milliyetçi Hareket Partisinin tek meselesi, tek düşüncesi ülkenin bölünmez bütünlüğü, milletin refahı, vatanın yükselmesi ve yücelmesidir.

Bu bağlamda sorumluluk alan, siyaseten çözüm ve çare üreten Milliyetçi Hareket Partisi daha güçlü bir şekilde mecliste temsil edileceğine dair inancımız tamdır. Ülkücü kadrolar milletin refahı ve devletin bekası için göreve hazırdır. Aynı sorumluluk duygusuyla Milliyetçi Hareket Partisine vereceğiniz her oy aydınlık geleceği ve mutlu yarınlarına taşınan ortak ümitlerimiz olacaktır.’’