KADIN
Giriş Tarihi : 18-05-2018 16:31   Güncelleme : 18-05-2018 16:31

Çivi ile Tel’in Aşkı Bu Sergide

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün Akdeniz Mahallesinde Nermin Kalle usta öğreticiliğinde açılan Filografi, Kırkyama ve Çeyiz Ürünleri Hazırlama kurslarının sergi açılışı yapıldı. Sergide Filografi tekniği ile yapılan tablolar dikkat çekti.

Çivi ile Tel’in Aşkı Bu Sergide

19 kursiyerin 6 ay süreyle katıldığı kursun yıl sonu serginde konuşan Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ömer Okur, ‘Hayat Boyu Öğrenme Kavramı’ doğrultusunda   “Her zaman, her yerde ve herkes için eğitim prensibinden hareket ederek toplumun her kesimini hedef kitlesi olarak kabul ettiklerini söyledi.

İnsan hayatının her alanında ona gereken eğitimleri bilgi ve becerileri kazandırmanın gayreti ve çabası içerisinde olduklarını kaydeden Okur, ‘’Halk Eğitimi Merkezi olarak en önemli hedefimiz, bilgiyle donanmış, bilgiyi üreten ve kullanabilen insanlarımızın sayısını arttırarak onları hak ettikleri bir yaşam standardına kavuşmalarına yardımcı olmaktır. Filografi, Kırkyama ve Çeyiz Ürünleri Hazırlama kurslarımızın sergi açılışını yaptık.     

Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır.   Kısaca  çivi ile telin aşkıdır.  Çiviler ve teller filografide  iki önemli öğedir.  Usta ellerden çıkmış bir tabloya bakıldığında tel ve çivinin birleşiminden bu kadar güzel eserler mi çıkar dedirtecek kadar etkileyici bir sanattır. Bu sanat, zorluğu ve  sabır gerektirmesi nedeni ile  unutulmak üzeredir.  Bayanlar kadar baylar da bunları  yapabilirler.  Bayanlarımıza ricam  ahşaba, çekice,  çiviye  ve el işlerine eli yatkın eşlerinizi kursumuza katılmaya zorlayın. Bu sayede  onlarda hem hobi edinmiş olurlar, hem de ev dekorasyonuna katkıda bulunurlar, hem de ekonomilerine azımsanmayacak katkıda bulunmuş olurlar. Böylece el ele vererek unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı hep beraber canlandırılmış olur. Yöreye özgü çalışmaların kültürümüzü yaşatma ve tanıtmada etkili çalışmalar yaptıracağız. El emeği göz nuru eserler hazırlayan öğretmenimizi ve kursiyerlerimizi tebrik eder,  başarılarının devamını dilerim’’ dedi. 

Usta öğretici Nermin Kalle de konuşmasında kurslarında Filografi, Kırkyama ve Çeyiz Ürünleri  Hazırlama kurslarını açtıklarını, kursiyerlerinin yaptıkları ürünlerin çoğunluğunu sattıklarını  ve yeni sipariş aldıklarını söyledi.

Sergiye   Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürü Ömer Okur, Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Ali Cila, Ak Parti Milletvekili aday adayları  Mehmet Taşkıran, Mihri Bilgen, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı GültenYıldırım, Kargıpınarı mahalle  başkanı Zeynel Yazar ve bir çok sanatsever katıldı.