YAŞAM
Giriş Tarihi : 15-05-2018 19:28   Güncelleme : 15-05-2018 19:28

Afrikalı Ormancılar Erdemli'de

​Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Afrika ve balkan ülkelerinden ormancılık eğitimi için ilçeye gelen ormancılara ev sahipliği yaptı.

Afrikalı Ormancılar Erdemli'de

Orman ve Su İşleri Bakanlığı  Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Erdemli’ye gelen konuk ormancılara tarımsal çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Benin, Fildişi  Sahilleri, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti  (Zaira), Kongo Cumhuriyeti, Madagaskar, Mauritus, Mozambik, Namibya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ruanda, Svaziland, Tanzanya, Togo, Uganda, Zambiya, Zimbabve gibi 23 ülkeden 46 kişi katıldı.

Eğitim Programının ilk bölümü Konya da ikici bölümü ise Erdemli Orman İşletme Müdürlüğünce Tömük, Sıraç, Hacıalanı Sedir ağaçları dikim sahaları rehabilitasyon alanları ve gölet gezileri yapıldı.

Kayacı Mahallesine de gidildi. Burada Erdemli Ziraat Odası Başkanlığınca Sera sulamalarında kullanılan Hakyemez havuzları, Seralar, yetiştirilen ürünler ve Tarla İmarı görsel olarak gösterildi. Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin tarafından bölgede yapılan tarımsal faaliyetler hakkında bilgiler verildi.

Eğitim Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde devam etti. Afrikalı Misafirlere Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Ziraat Odası Başkanı tarafından ilçe  tarımı ve oda faaliyetleri hakkında sunum yapıldı. Toplantıya katılan Misafirlere Oda Başkanlığınca Erdemlinin simgesi olan limon, çeşitli hediyeler verildi.