Tarihi kanaviçeler gün yüzüne çıktı
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert


Tarihi kanaviçeler gün yüzüne çıktı

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünün Güzeloluk Mahallesinde Emine Türkmen usta öğreticiliğinde açılan İğne Oyası , Salon Takımları Dikimi ve Örgü kursları sona erdi.

Tarihi kanaviçeler gün yüzüne çıktı
Bu içerik 1178 kez okundu.

21 kursiyerin katıldığı kurs  7  ay sürdü. Kursun sona ermesi dolayısı  ile kursiyerlerin el emeği göz nurları sergilendi. Sergide tarihi kaneviçeler gün yüzüne çıkartılarak sergilendi.

Serginin açılışında konuşan Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ömer Okur, ‘’Vatandaşlarımızdan gelen taleplere göre herkese hiçbir yaş sınırlaması olmaksızın; meslek edinme, sosyal, kültürel  ve okuma yazma kursları açarak bilgi ve beceriler kazanma imkanı sağlıyoruz. Halk Eğitimi Merkezi olarak Güzeloluk Mahallemizde ev hanımlarının katıldıkları İğne Oyası, Salon Takımları Dikimi  ve Örgü  kurslarını açtık.  Güzeloluk yaz ve kış mevsimlerinde nüfusun yoğun olduğu ve en eski  mahallemizdir. Ninelerimiz tarafından yapılan, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızdan İğne Oyası ve kanaviçelerimiz çeyiz sandıklarından çıkarılarak gün yüzüne çıkartıldı. 

Genç kızlarımız  bu tarihi iğne Oyası ve kanaviçeleri kursumuzda değerlendirdiler yeni ürünlerde yeni tekniklere süs olarak yerleştirdiler. Tarihi kültürel miraslarımızın öğrenilmesi, yaşatılması  ve  genç  nesillere aktarılması için Erdemlimizdeki tüm bayanların annelerinin  ve ninelerinin çeyiz sandıklarını gün yüzüne çıkaralım. Böylece hem onların hatıralarını yaşatalım hem de  tarihi kültürel mirasımızla genç nesilleri  tanıştıralım. Kursiyerlerimiz hem daha ekonomik olarak çeyizlerini hazırlar kendi evlerini kendi isteklerine göre şekillendirirler. Ayrıca evlerini süslemekle kalmaz yaptıkları el emeği göz nurlarını satarak aile bütçelerine katkıda sağlarlar. Kursa katılarak essiz eserler ortaya çıkaran kursiyerlere ve usta öğreticimize  teşekkür ediyorum” dedi.

Güzeloluk  Mahallesi Muhtarı İshak Ergün de açılışta yaptığı konuşmada,  Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne mahallelerine kurs açtıkları için çok teşekkür etti.

Bayanların kışın aylarında boş duruyorlardı bu kurs sayesinde hem zamanlarını değerlendirdiler hem üreterek evdeki atıl malzemelerini değerlendirdiklerini dile getirerek teşekkür etti.

erdemli ajans erdemli halk eğitim müdürlüğü erdemli güzeloluk kaneviçe erdemli haber
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Belediyeden Okullara Kesintisiz Hizmet
Belediyeden Okullara Kesintisiz Hizmet
Çamlık'ta Kaza, 1 Ölü, 1 Yaralı
Çamlık'ta Kaza, 1 Ölü, 1 Yaralı
Kaymakam Kula, Halkın Sorunları Dinledi
Kaymakam Kula, Halkın Sorunları Dinledi
Sorkun Barajından 60 bin Dekar Alan Sulanacak
Sorkun Barajından 60 bin Dekar Alan Sulanacak