GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-05-2018 18:44   Güncelleme : 15-05-2018 18:55

Allah'ına Gurban Erdemlii

Erdemli Belediyesi tarafından düzenlenen 29. Geleneksel Yörük Türkmen Şöleni Erdemli Çamlığı’nda yaklaşık yirmi bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Şölende sanatçılar Atilla Yılmaz ve Ferhat Göçer’in konserleriyle vatandaşlar doyasıya eğlendi. Mehter konseri ve Seymen gösterisi büyük ilgi topladı.

Allah'ına Gurban Erdemlii

Talat Göktepe Çamlığı’ndaki şölen Akdeniz Mehter takımı eşliğinde yürüyüşle başladı. Mehter takımının konseri ve ardından Ankara Seymenler grubunun gösterisi çamlığı dolduran Yörük Türkmenler tarafından ilgiyle izlendi.

Türkmen Muhammed'in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu'nun birlik ve beraberlik için dua edilmesinin ardından konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli’deki Yörük Türkmenler sayesinde bu yıl 29’uncusu gerçekleştirilen şölenin kıyamete kadar süreceğini söyledi.

Tollu, "Büyük Atatürk, ’Gidin Toroslara bir bakın, Toroslar’da bir Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa bu milleti kimse yenemez’ diyor. Biz büyük Atatürk’e çok şeyler borçluyuz. Bu toprakların her bir yanından şüheda kanı fışkırıyor. Biz bu vatanı bize emanet eden şühedalarımıza çok şeyler borçluyuz. Onlara borcumuzu ödememiz lazım. Onlara borcumuzu ödemenin bir numaralı metodu işimizi iyi yapmaktan, mükemmel yapmaktan, en iyisi olmaktan geçer" dedi.

Erdemli Belediyesi olarak 9 yıldır emaneti en iyi şekilde taşıdıklarını ifade eden Tollu, "9 yıllık süreçte Allah’a binlerce kere şükürler olsun ki Erdemli’yi gezdiğinizde Erdemli’nin her bir karış toprağında Erdemli Belediyesinin çalışanlarının alın teri, göz nuru hizmetlerini görürsünüz. Erdemli’yi tek tek incelediğinizde ayaktaki tüm eserlerin son 9 yılda meydana geldiğini müşahede etmek gerçekten mümkün. Çünkü biz belediyeciyiz ve bu işi bilerek yapıyoruz. Allah’ın rızası ve sizlerin dualarınızla yapıyoruz" diye konuştu.

Şölene katılan Erdemli Kaymakamı Avni Kula ise etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bu şölen 29.’su değil, 129’uncusu, 329’uncusu Türkiye Cumhuriyeti dimdik ayaktayken şanlı bayrağı dalgalanırken, vatanımız hür ve bağımsızken, yine binlerce yıl devam eder" dedi.

Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da kısa konuşmalarının ardından şölen, sanatçı Farhat Göçer’in en sevilen parçalarını Yörük Türkmenler için söylediği konser  devam etti.

Sanatçı Ferhat Göçer ilk defa gündüz konser verdiğini ve böyle güzel ve coşkulu bir kalabalığı görünce Erdemli'ye hayran kaldığını belirterek Başkan Tollu'yu sahneye davet etti. Başkan Tollu'yu büyük bir tezahürat ve alkış eşliğinde sahneye çıkarak coşkulu kalabalığa 'Allah'ına Gurban Erdemlii' diyerek hitap edince coşku bir kez daha arttı.

Göçer'in ardından sahne alan Atilla Yılmaz izleycilere unutulmaz bir  şölen yaşattı. Programın sonunda Belediye Başkanı  Mükerrem Tollu Sanatçılara Türk Bayrağı ve minyatür yörük çadırı armağan etti.

Geleneksel hale geldiği üzere şölene katılan Erdemli Yörükleri kurdukları kıl çadırlarda sıkma ve yayak ayranı ikram ettiler.

Kurulan birçok tanıtım çadırında ve standlarda Şölene katılanlara ikramların yanısıra çeşitli tanıtımlarda yapıldı.

Erdemli'de büyük bir yatırımla bir eğitim Kompleksi olan Gaye'nin tanıtım çadırı halkın akınına uğradı.

Büyük Coşkunun yaşandığı 29. Türkmen Şölenine Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 21. Dönem Mersin Milletvekili Yalçın Kaya, MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Erdemli İlçe Başkanı Fatih Serin, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Gökhan Demir, Erdemli Ülkü Ocakları Başkanı Cevat Şahin, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ve binlirci vatandaş katıldı.