SPOR
Giriş Tarihi : 12-05-2018 13:38   Güncelleme : 12-05-2018 13:53

Erdemli'de Ata Sporuna Büyük İlgi!

Ata sporlarımızdan olan ve 2017 yılında Federasyon olarak kurulan Halat Çekme sporu Erdemli Müsabakaları büyük bir çekişme halinde yapıldı.

Erdemli'de Ata Sporuna Büyük İlgi!

Halat Çekme Federasyonu tarafından Erdemli Futbol Sahasında gerçekleştirilen ve sponsorluklarını Debi Akademi ve Erdemli Belediyesinin yapıldığı müsabakalarda toplam 65 okul takımından 525 sporcu katıldı.

Halat Çekme Federasyonu Başkanı Eray Aldemir gazetecilere yaptığı açıklamada, federasyonu 2017 yılında Erdemli’de kurduklarını belirterek, amaçlarının ata sporu olan halat çekmeyi yaygın hale getirmek olduğunu söyledi.

Halat Çekme sporunun aynı zamanda ata sporu olduğunu ve bu sporun Türkiye’de bilinmesine rağmen resmi statüsünün bulunmadığına dikkat çeken Aldemir, ‘’Halat çekme sporu uluslara arası olimpik statüsü olan bir spor. Dünya, Avrupa şampiyonası olan bir spor dalıdır.  Bizim ata sporumuz olmasına rağmen bu sporu ne yurt içinde ne de yurt dışında temsil edemediğimiz için bu spor dalını kurduk ve amacımız halat çekme sporunu tanıtmaktır. Genelde hep bu tür federasyonlar Ankara’da kurulur iken biz ata sporumuzu Mersin’den yurt geneline tanıtmak ve yurt dışına açılmak için burada kurduk. Amacımız ülke sporuna katkı sağlamaktır. Okullarda, üniversitelerde yani 7’den 70’e herkese ata sporumuz Halat Çekme sporunu yaptırmaktır’’ dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu'da yaptığı konuşmada, gerek belediye olarak,  gerekse diğer kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirdikleri işbirliği içerisinde ilçede farklı sportif aktiviteler düzenlediklerini söyledi. Spora yaptıkları yatırımlar ve hizmetlerle ilgili bilgiler veren Başkan Tollu, "Çocuklarımızın, gençlerimizin sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi anlamında Erdemli Belediyesi olarak spora ayrı bir önem veriyoruz. Yıl boyunca çeşitli kurslar açıyoruz, ilçe tarihinde ilk kez düzenlenen yarışmalar gerçekleştiriyoruz. Amacımız sağılıklı bireyler yetişmesine olabildiğince destek olmaktır" dedi.

Konuşmasında başarıların planlı bir hizmet anlayışının karşılığı olduğunu ve bu anlayışla okullara yönelik bir çok spor yatırımları gerçekleştirdiklerini aktaran Başkan Tollu, "Son yıllarda okullarımızda eğitim gören çocuklarımıza yönelik spor yatırımlarımıza ve hizmetlerimize hız verdik. Gerek spor sahası gerekse malzeme anlamında çocuklarımızdan hiçbir imkanı esirgemedik. Diğer taraftan İlçemizin spor şehrine dönüşmesi adına elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik. Sonucunda belediyemiz bünyesindeki sporcularımızın başarıları art arda gelmeye başladı. Bu başarılar tesadüf değildir," dedi.

İlçede ilk kez düzenlenen halat çekme yarışlarına katılanlara ve destek olanlara teşekkür eden Başkan Tollu, yarışmaya katılan öğrencilere, okullara ve öğretmenlere teşekkür ederek, önemli olanın eğlenmek ve spor yapmak olduğunu da vurgulayarak, katılan herkesi yürekten kutladığını bildirdi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula'da bu tür etkinlikleri önemsediğini ve gençlerin sağlıklı birer birey olmaları yönünde sporun çok önemli olduğunu belirterek yarışmaya katılan herkesi tebrik ettiğini belirterek organizasyonu yapanlara teşekkür etti.

Sabah saat 10'da başlayan müsabakaların final karşılaşmaları öğleden sonra saat 15'de yapıldı. Çok çekişmeli ve hırslı geçen mübakaları Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem  Tollu, İlçe Jandarma Komutanı Savaş Cingöz, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, İlçe Gençlik Spor Müdürü Adem Kılıç, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karaağaç, Debi Akademi Kurucular Kurulundan Kamil Yeşilyurt ve Kemal Yeşilyurt, Halat Çekme Federasyonu Başkanı Eray Aldemir, Erdemli Belediyesi  Spor Müdürü Kamil Boran, Erdemli Öğretmenevi Müdürü Mehmet Güven, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yapılan Final Müsabakaları Sonucunda derece giren takımlar şu şekilde;

İlkokul Bayanlar

1- Çeşmeli , 2- Selviler, 3- Sultan Akın

İlkokul Erkekler

1- Ayaş, 2- M. Yılmaz Türkoğlu, 3- Erdemli

Ortaokul Bayanlar

1- Çeşmeli, 2- Akdeniz, 3- Selviler

Ortaokul Erkekler

1- Akdeniz, 2- Ayaş, 3- Turgut Özal

Lise Bayanlar

1- Erdemli An. A, 2- Erdemli An. B, 3- Erdemli Fen Lisesi

Lise Erkekler

1- Erdemli Anadolu, 2- Kocahasanlı Anadolu, 3- Erdemli İmam Hatip

Dereceye giren takımlara kupalarını ve sporcu ve idarecilere madalyalarını etkinliğe katılan protokol mensupları tarafından verildi.