EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-05-2018 16:42   Güncelleme : 07-05-2018 16:42

Mersin Dikenli İncir Birliği Kuruldu

Bir yıl önce kurulan Hint İnciri Üretici Birliği birinci olağan genel kurulunu yaptı

Mersin Dikenli İncir Birliği Kuruldu

Erdemli Belediyesi Kargıpınarı İrtibat binasında gerçekleştirilen kongreye Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Ömer Seyran, Tarsus İlçe müdürü Hayri Erdoğan, Erdemli ilçe müdürü Mesut Yıldız, birliğin kurucu başkanı Ali Büyüker ile birliğin 23 üyesi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir yıllık faaliyetleri hakkında bilgi veren kurucu başkan Ali Büyüker, bölgede çok fazla olmasına rağmen ekonomik değeri düşün olan ve halk arasında ‘’Dikenli, tahta ya da kaynanadili’’ gibi adlandırılan Hint İncirinin gerçek değerini bulması amacı ile Türkiye ilk kez birliği kurduklarını söyledi.

Birliğin ilk temelinin de Avrupa Birliği Bakanlığı ve Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından desteklenen ‘’Sivil Toplum Diyaloğu Yöresel Ürünlerle Kırsal Kalkınma Projesi ile başladığını dile getiren Büyüker, şöyle konuştu:

‘’Bu proje ile Mersin’de Hint İnciri yetiştiriciliğinde modern tarımsal yöntemlerin kullanılması ve yerel ürün çeşitliliğine katkıda bulunarak kırsal kalkınmada yenilikçi yöntemlerin yerleştirilmesi hedeflenmiştir.’’

Proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Büyüker, Hint İnciri yetiştiren bölgeler ve üretim aşamalarına ilişkin analiz çalışmaları gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, ‘’Hint İnciri yetiştiriciliği konusunda 25 ziraat mühendisine teknik eğitim verildi. Mühendislerimiz de 500’ün üzerinde çiftçiye teknik eğitim vererek Erdemli, Aydıncık ve Silifke ilçesinde Hint İnciri yetiştirilmesi için pilot bölgeler oluşturuldu. Hint İnciri yetiştiriciliği, toplanması, depolanması ve pazarlanmasına yönelik çalıştay düzenlendi. Daha sonra da Hint İnciri birliği kurulmasına karar verildi ve birlik kuruldu. Bu proje Akdeniz Natürel Yaşam Derneği, Erdemli Ziraat Odası ve İtalya’da faaliyet gösteren Unisana Derneği tarafından hazırlanarak 16 Şubat 2016 başlamış 15 aylık süre sonunda 2017’de sona ermiştir. Bu proje kapsamında da Hint İnciri Üretici Birliği kurulmuştur. Bu gün bir yaşına giren birliğimizin kuruculuğundan çıkıp birinci olağan genel kurulunu kurmaya geçmiştir. Bu birlik Hint İnciri üreticilerine yönelik kurulan ilk ve tek birliktir. Temennimiz üreticilere ve ülkemize katma değer sağlamasıdır’’ dedi.

Konuşmaların ardından birliğin birinci olağan genel kurul seçimine geçildi. Kongrede hazır bulunan 23 üye yeni yönetimi belirledi. Birlik yönetimine Mustafa Teke, Ali Büyüker, Tevfik Ekiz, Veis Avcı, Ahmet Şaşmaz getirilirken, denetim kurulu üyeliklerine ise Hayri Erdoğan, Rasim Kıvrak ve Murat Ramazan Benli getirildi. Yeni yönetim Kurulu başkanlığına ise Mustafa Teke getirildi. Yeni yönetim yeni sezon çalışmalarına başladı.