12 NİSAN 2021 Pazartesi 01:23
YAŞAM
Giriş Tarihi : 03-05-2018 19:14   Güncelleme : 03-05-2018 19:14

Kızkalesi Atıksu Arıtma Tesisi Yaza Hazır

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Mersin’in daha temiz sahillere kavuşabilmesi için başlattığı çalışmalar kapsamında Kızkalesi Mahallesi mevcut atıksu arıtma tesisi rehabilitasyonu ve kapasite artırımı çalışmalarını tamamladı.

Kızkalesi Atıksu Arıtma Tesisi Yaza Hazır

Mersin Büyükşehir Belediyesi MESKİ Genel Müdürlüğü'nün, kentin tarihi ve kültürel dokusu nedeniyle iç ve dış turizmin gözde ilçelerinden biri olan Erdemli İlçesi Kızkalesi mahallesinde yaklaşık 9 milyon 640 bin sözleşme bedeline sahip olan mevcut atıksu arıtma tesisi rehabilitasyonu ve kapasite artırma çalışması, dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan proses, makine ve ekipman teçhizatına sahip modern bir anlayışla hayata geçirildi.

 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, rehabilite edilerek kapasitesi artırılan atıksu arıtma tesisi sayesinde yerleşim yerinden toplanan atıksuların arıtılarak doğaya geri kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Kızkalesi Merkez evsel atıksularının arıtılması ve AB Şehir Atıksuyu Direktifi ile Türk Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ve Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği’nde belirtilen şartlara uygun olarak deşarj edilmesinin sağlandığını  ifade etti.

 Başkan Kocamaz, "Atıksu arıtma tesisinin mevcut kapasitesi yetmediği için kapasite artırımına gidilerek arıtma tesisinin 1000 metre küp gün olan kapasitesi sekiz katına çıkarılarak, 7 bin 920 metre küp gün olacak şekilde artırdık. Tesisi yaklaşık 40 bin kişilik nüfusa hizmet edebilecek şekilde dizayn ve rehabilite ettik. Ayrıca mevcut terfi merkezi ekipmanları revizesi, ön arıtma, kum tutucu üniteleri ve kesikli biyolojik reaktör sistemi ile biyolojik arıtma tesisi inşaatı çalışmalarını tamamladık" dedi.

 Arıtma Tesisi alanının yetersiz olması dolayısıyla Türkiye’de yalnızca dört ilde kurulu ve en ileri atıksu arıtma teknolojisine sahip olan Membran Biyo-Reaktör sistemine göre yenilendiğinin altını çizen Başkan Kocamaz: “2018 yılı turizm sezonundan önce tamamlanan Kızkalesi Atıksu Arıtma Tesisi'nde; yeni ön arıtma-kum ve yağ tutucu ünitesi, Dengeleme-De-Ox Tankı, Anoksik Tank ve MBR (Membran Biyolojik Reaktör) sistemi ile biyolojik arıtma dizaynı ve ilave tesislerin yanı sıra uzun yıllar kullanıldıkları için ömrünü tamamlayan elektronik mekanik tesislerin yenileme çalışmalarını da gerçekleştirdik. Tesisin kapasitesinin sekiz (8) kat artmasını sağladık” diye konuştu.

 ‘Taşucu Atıksu Arıtma Tesisi Yapımına başlanılacak’

 Ayrıca, Kumkuyu-Limonlu Atıksu Arıtma ve Mezitli Atıksu Arıtma tesislerinde çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Kocamaz, Anamur, Bozyazı ve Mut Atıksu Arıtma tesislerinin yapımını tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunduklarını, ayrıca rehabilitasyon, kapasite artımı çalışmaları tamamlanan Kargıpınarı, Ataken ile Kızkalesi  atıksu arıtma tesisleri ile yaklaşık 575 bin kişilik nüfusa hizmet vereceklerini söyledi.

 Mezitli'deki arıtma tesisinin tamamlanmasıyla derin deniz deşarjı ile entegre bir yapıyla çalışacağı bilgisini veren Kocamaz, bu sayede denizin temizlemesine ihtiyaç duyulmayacağını ifade etti. Kocamaz, "Bunun yanı sıra Taşucu Mahallesi ile ilgili olarak ise Taşucu Atıksu Arıtma Tesisinin 27 Nisan 2018 tarihinde sözleşmesi imzalandı ve kısa süre içerisinde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanılacak. Aydıncık ilçesine ait 28 bin 600 kişi nüfusa hizmet edecek olan atıksu arıtma tesisinin ile Tömük ve Arpaçbahşiş mahallelerinin evsel atıksularının arıtılacağı, 120 bin kişi nüfusa hizmet verecek 20 bin metre küp gün kapasiteli Tömük atıksu arıtma tesisi ihale hazırlık çalışmaları da devam ediyor" diye konuştu.

Başkan Kocamaz, “Atık su deşarj kalitesi açısından Türkiye’deki örneklerinden daha ileride ve iddialı Atıksu Arıtma Tesislerine sahibiz. Mevcut tesislerimiz, devir aldığımız ve kapasitelerini artırarak ekipmanlarını yenilediğimiz ve inşaatını tamamladığımız Atıksu Arıtma Tesisleri ile Mersin sahillerini temizleyerek Mavi Bayraklı plajlarımızın sayısını artıracağız.” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA