Alata’da "Ana arı’’ yetiştiriciliği eğitimi
AdvertAdvert


Alata’da "Ana arı’’ yetiştiriciliği eğitimi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Arıcılık Bölümünde arıcılara ‘Ana arı’ yetiştiriciliği konusunda uygulamalı eğitim verildi.

Alata’da
Bu içerik 1901 kez okundu.

8 Mayıs tarihine kadar sürecek olan eğitimde arıcılara bilgiyi Arıcılık Bölümü Başkanı Hamza Başaran tarafından verildi. Arı yetiştiricilerine özellikle kaliteli ana arı nasıl yetiştirilir, mevzuata göre ana arı  işletmesi nasıl kurulur, nasıl denetlenir gibi konuların işlendiği eğitime Mersinli arıcıların yanında eğitime Bartın’dan da arıcılar katıldı.

Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanlığının daveti üzerine verilen eğitime 34 ana arı yetiştiricisinin katıldığı eğitimde arıcılara pratik bilgilerin yanında uygulamalarda gösterildi.

Türkiye’nin kovan başı bal üretiminin 16 kilogram ile dünya ortalamasının altında olduğunu dile getiren Başaran, ‘’Bunun sebeplerinden en önemlisi kaliteli ve yeterli sayıda  ana arı  üretiminin olmamasıdır. Türkiye’de kayıtlı 123 ana arı işletmesi bulunuyor ve  kapasitesi de  300 bin civarındadır. Türkiye’de 8 milyon arılı kovan olduğu ve 2 yılda bir ana arının değiştirilmesi gerektiği hesabıyla yılda 4 milyon kaliteli ana arıya ihtiyaç vardır’’ dedi.

Bu bilinçle arıcıların istekleri doğrultusunda açılan kursta teorik ve uygulamalı olarak ana arı yetiştiriciliğinin tüm  incelikleri anlatılmakta olduğunu kaydeden Başaran, eğitim sonunda tüm arı yetiştiricilerinin  kaliteli bir şekilde  ana arı yetiştirmeyi öğrenmeleri hedeflendiğini vurguladı.

Başaran, aynı zamanda alınan sertifikalar ile nasıl işletme kurulacağı, nereye müracaat edileceği gibi mevzuatlar hakkında da geniş bilgilerin verildiğini dile getirdi.

erdemli ajans alata bahçe kültürleri araştırma enstitüsü ana arı kursu arıcılık arı erdemli erdemli haber
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
AK Parti’de Sosyal Projelerde Vizyon Örtüşmesi
AK Parti’de Sosyal Projelerde Vizyon Örtüşmesi
Daha Yeşil ve Güzel Bir Erdemli
Daha Yeşil ve Güzel Bir Erdemli
Başkan Tuna, 15 Yılda Belediyecilikte Usta Olduk
Başkan Tuna, 15 Yılda Belediyecilikte Usta Olduk
Başkan Tuna “Yerli Üretim ve Yerli Tüketime Önem Vermeliyiz”
Başkan Tuna “Yerli Üretim ve Yerli Tüketime Önem Vermeliyiz”