Erdemli'de 23 Nisan Coşkusu
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert


Erdemli'de 23 Nisan Coşkusu

Erdemli'de 23 Nisan Kutlamasında miniklerin coşkusu büyük bir ilgi ile izlendi

Erdemli'de 23 Nisan Coşkusu
Bu içerik 1914 kez okundu.

23 Nisan Kutlamaları kapsamında ilk tören Dr. Devlet Bahçeli meydanında Atatürk Anıtına Çelenk konulması ile başladı. İkinci törenler ise Erdemli Kapalı Spor Salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşma ve şiirler okundu.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin şunları söyledi; " Bugün, ulusal egemenliğimizin sembolü olan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin, açılışının, 98. yıldönümüdür. Büyük bir coşku, gurur ve heyecanla kutlamanın, mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugün, toprakları işgal edilen yüce bir ulusun, düşmanlarını yurttan atmak için,  ant içtiği bir gündür.

Bugün, yok edilmeye çalışılan bir ulusun, tek bilek, tek yürek, haline geldiği gündür.

Bugün, Büyük Türk Ulusu'nun, kendini beğenmiş düşmanlara karşı, Büyük Önder, Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında, çelik bir halka, tunç bir kale gibi, olduğu gündür.

Bugün,  yepyeni bir ruh ve imanla, yepyeni bir devletin,  temellerinin atıldığı gündür.

Bugünün çok anlamlı, başka bir özelliği daha vardır:  Cumhuriyetin geleceğini, gençlere ve yarının sahipleri çocuklara, emanet edecek kadar, çocuklarımıza ve gençlerimize, güvenini ifade eden, Mustafa Kemal Atatürk, onlara da bugünü bayram armağan etmiştir. Bu bayram, geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ve güveni ifade etmektedir. Bugünde, bizlere ve cumhuriyetin bekçileri olarak gördüğümüz, çocuklarımıza düşen görev; hem atamızın emanetlerinin, sahibi olduğumuzu göstermek, hem de atamızın aziz hatırasını,  en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır.

Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri, Sevgili öğrenciler, Mustafa Kemal Atatürk’ün, sizlere olan şu hitabını hiç unutmayınız: ”küçük hanımlar, küçük beyler, sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız, memleketi, asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin, ne kadar mühim, ve kıymetli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız, sizlerden çok şey bekliyoruz.”  demektedir.

Bizlerde, çocuklarımıza bu şuuru vermenin, gayreti içerisinde olacağız. Çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız. Çünkü; devletimize, cumhuriyetimizin temel değerlerine ve milletimizin bütünlüğüne yönelik, bölücü ve yıkıcı saldırılar, bugün olduğu gibi, yarın da devam edecektir. Her zamankinden daha fazla, cumhuriyetimize, birliğimize ve bütünlüğümüze, sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz açıktır.  Gelecek nesillerin, bu gibi düşmanca saldırılara karşı, uyanık  ve hazırlıklı olmaları için, onlara, yüklendikleri emanetin büyüklüğünü ve sorumluluğunu, bugünden öğretmeliyiz. Hepimizin öncelikli görevi  bu olmalıdır.

23 Nisan gibi, milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak, tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde, bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden, atalarımızın emanetlerini, nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız.   

Bu nedenle, Mustafa Kemal Atatürk’ün, bizlere emanet ettiği büyük eseri, sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar, uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler ve  sorumluluklarını,  yerine getirebilsinler.

Her kuşak, kendisinden sonraki kuşaklara, daha iyi bir ülke, bırakmak durumunda ve sorumluluğundadır. Bu, ülkemize ve yarının büyükleri, çocuklarımıza karşı olan, en temel görevimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, milli mücadele arkadaşlarını, Şehitlerimizi ve gazilerimizi, saygı, şükran ve minnetle anıyor, milletimizin ve bütün çocuklarımızın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını, en içten dileklerimle kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

Öğrencilerin hazırladığı 23 Nisan Bayramı etkinlikleri sunuldu, öğrencilerin günün anlam önemine binaen yaptıkları etkinlikler ayakta alkışlandı.

Büyük bir Neşe içinde gerçekleştirilen 23 kutlamaları sonrası düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına ilçe Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Cumhuriyet Başsavcısı İzzet Kardoğan, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

erdemli ajans 23 nisan erdemli erdemli erdemli haber
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
İskele Çöktü 2 İşçi Asılı Kaldı
İskele Çöktü 2 İşçi Asılı Kaldı
Mutlu Kadınlar, Mutlu Erdemli
Mutlu Kadınlar, Mutlu Erdemli
Sanayi Esnafından Başkan Tollu’ya Plaket
Sanayi Esnafından Başkan Tollu’ya Plaket
Erdemli’de 110 Litre Kaçak Rakı Yakalandı
Erdemli’de 110 Litre Kaçak Rakı Yakalandı