YAŞAM
Giriş Tarihi : 17-04-2018 15:57   Güncelleme : 17-04-2018 15:57

Kayıpları sevgi izi bulacak

Erdemli Akdeniz Anadolu Lisesi Hasta ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Alanı öğrencileri “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında, Erdemli de bir ilk gerçekleştirilerek Akdeniz Anadolu Lisesinde ilk defa Sevgi İzi uygulaması yapıldı.

Kayıpları sevgi izi bulacak

Proje uygulaması sayesinde kaybolanlar ailelerine daha çabuk kavuşacaklar. Akdeniz Anadolu Lisesi Hasta ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Alanı öğrencilerinin “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında;

Öncelikle kaybolma riski olan Zihinsel engelliler, otizmli bireyler, Down sendromlular ve Alzheimer hastaların ve diğer engelli bireylere sevgi izi uygulaması yapıldı. Proje kapsamında Akdeniz Anadolu Lisesine gelen 12  aile yakınlarına uzman eşliğinde sevgi izi uygulaması yaptırıldı.

Projenin amacı hakkında bilgi veren Akdeniz Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Musa Arslan, ‘’Uygulamanın amacının öncelikle kaybolma riski olan zihinsel engelliler, otizmli bireyler, Down sendromlular ve Alzheimer hastaları ve diğer engelli bireylerin kaybolduklarında daha kolay ve kısa sürede bulunmalarını sağlamak ve yakınlarına daha kısa sürede ulaşılmasını amaçlamaktadır’’  dedi.

Uygulama ile ilgili olarak ise http://www.benibuldular.com adresine bireylerin ve en kısa süre de ulaşılabilecek aile yakınlarının kimlik ve adres bilgilerini girerek sisteme kayıt yaptıklarını belirten Arslan, buradan alınan kayıt numarasını bireylerin bileklerine çıkmayacak şekilde dövme tekniği ile yazdırdıklarını belirterek şöyle konuştu:

‘’Böylece bireylerin kaybolması durumunda yakınları numaraları http://www.benibuldular.com adresine girerek kayıp duyurusunda bulunabilecekleri gibi. Kaybolmuş herhangi bir engelliyi bulan vatandaşlarımızda aynı adresten sevgi izi numaralarını sisteme girerek yakınlarına daha kısa sürede ulaşabilecekler.’’

Musa Arslan, sistem  aynı zamanda emniyet teşkilatının bilgisi dahilinde emniyet sistemi  ile entegre çalıştığını da dile getirerek kişilere yönelik emniyet güçleri açısından da kolaylık sağladığının altını çizdi.

Yakınlarına sevgi izi uygulaması yaptıran ailelerin bu uygulamayı televizyondan izlemiştik. Erdemli de de uygulanmasını dört gözle bekliyorduk. Yakınlarımızı her zaman kontrol altında tutamıyoruz, bu uygulama ile birlikte yakınlarımızın daha güvende olacağını düşünüyoruz, Uygulamayı gerçekleştiren Akdeniz Anadolu Lisesi idarecilerine teşekkür ediyoruz dediler.

Uygulamayı duyarak gelen 65 yaşında ki Zeynep teyze; ‘’Ben yaşlandım her zaman çocuklarım yanımda olamıyorlar, bazen evimin yolunu bulamıyorum, cep telefonunu da kullanamıyorum.  Bu yüzden kaybolursam yakınlarıma daha kolay ulaşsınlar diye sevgi izi yaptırıyorum. Vesile olanlardan Allah razı olsun, benim durumumda olan herkesin yaptırmasını tavsiye ederim’’ diyerek sistemin güzelliğini anlattı.

Sevgi izi uygulaması yapılan; 70 yaşında Alzheimer hastası Hatice teyzenin yakını; Annem hem yaşlı hem hasta, bazen gittiği yerden gelemiyor, her zaman kontrol etmek zor, bu uygulama ile kendisini biraz daha güvende hissedeceklerini kaydetti.

Akdeniz Anadolu Lisesi  Müdürü Halit Çoban ise, Talep olması durumunda sevgi izi uygulamasının 20 Nisan 2018 Cuma günü 9:30 ile 14:00 saatleri arasında Akdeniz Anadolu Lisesinde yeniden yapılacağını belirterek, uygulama yaptıracakların önceden idareye bilgi vermesinin uygun olacağını dile getirdi.

Çoban, yakınlarına sevgi izi yaptırmak isteyenleri kendisinin ve sevgi izi yapılacak olan bireyin kimlik belgeleri ve bireylerin kendileri ile birlikte 20 Nisan 2018 Cuma günü Erdemli Akdeniz Anadolu lisesine beklediklerini kaydetti.