EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-04-2018 16:41   Güncelleme : 10-04-2018 16:56

Delice Operasyonu

Ormancıların Delice Sevdası

Delice Operasyonu

Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, makilik alanlarda atıl durumda bulunan yabani zeytinleri (delice) aşılayarak milli ekonomiye kazandırdıklarını söyledi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ve Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından  yabani zeytinlerin aşılanması çalışması Kösbucağı mahallesi Şeykem mevkisinde aşılama töreni düzenlendi.

Törene Mersin Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Topçu, Belediye Başkan Vekili Şevki Şevk, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, İlçe Tarım Müdürü Mesut Yıldız, ormancılar ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Erdemli kaymakamı Avni Kula,  Zeytin ağacı bir ülke için büyük önem arz ettiğini söyledi.  Kula, Zeytinin yetiştiği yerde bereket, bolluk ve milli ekonomiye büyük kazanımlarının bulunduğuna dikkat çekti. Yabani zeytinlerin aşılanarak milli ekonomiye kazandırılması projesi çok güzel bir proje diyen Kula, ‘’Emeği geçen herkese teşekkür eder,  yeni açılacak olan zeytinlik alanların halkımıza hayırlı olmasını temenni ederim’’ dedi.

Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz ise yaptığı konuşmasında; 2015 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından yabani zeytinlerin aşılanarak milli ekonomiye kazandırılma çalışmasında 5 yıllık eylem planı kapsamında 420 bin zeytin fidanı aşısı yapacağız. Şuana kadar Mersin genelinde 280 bin zeytin fidanımız aşılanarak milli ekonomiye kazandırıldı. Mersin genelinde 2018 yılında 110 bin zeytin fidanı aşılaması yapacağız. Bugün burada Erdemli ilçemizde aşılama çalışmalarımız devam ediyor. Bütün ilçelerimizde aşılama işlemleri yapılacak. Zeytin arazileri de o bölgenin halkına tahsis edilecek. Bu çerçevede Erdemli’de 10 bin yabani zeytin aşılandı. 2018 yılı sonuna kadar 20 bin yabani zeytinin aşılanması planlanmıştır’’ diye belirtti.

Zeytin aşılamasının Devlet Ormancılığından Millet Ormancılığına geçişte önemli bir çalışma olduğuna dikkat çeken Yılmaz, atıl durumda bulunan delicelerin aşılanarak elde edilecek ürünlerle, yöre insanlarının aile bütçesine, dolayısıyla da ülke ekonomisine katkı sağlanacağını ifade etti.

Yılmaz, şöyle konuştu:

"Erdemli’de bu uygulamayı başarıyla sürdürüyoruz. Uzman bir ekip tarafından aşılanan yabani zeytinlerin bakımı da 3 yıl süre ile orman teşkilatı tarafından yapılmaktadır. Daha sonra bu zeytinler talep edenler arasından çekilen kura ile orman köylülerine sertifikalı olarak dağıtılmaktadır. Yapılan bu çalışmayla yöre ekonomisine verilen bu destekten köylülerinin oldukça memnun oldukları görülmektedir.’’

Konuşmaların ardından zeytinlik arazileri kura sonrasında isimleri belirlenen vatandaşlara sertifikaları verildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA