Onlar Özel ve Farklılar
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıOnlar Özel ve Farklılar

Otizm Farkındalık Günü Etkinliği

Onlar Özel ve Farklılar
Bu içerik 1247 kez okundu.

Erdemli’ye bağlı Arpaçbahşiş Mahallesindeki Özel Eğitim Uygulama Merkezi Otizme dikkat çekmek üzere okul bahçesinde etkinlik düzenledi. Minikler gönüllerince eğlenirken yine çocukların yaptığı el işleri sergisi düzenlendi. Erdemli Gündem Kreş okulu da otizmli çocuklara destek olmak üzere o özel günde büyüklerini yalnız bırakmadı.

Minik öğrencilerin etkin olarak rol aldığı otizm etkinliğinde çeşitli yarışma ve gösteriler sunuldu. Yarışmalarda birinci gelenlere çeşitli hediyeler verildi. Otizme dikkat çekilen bugünde öğrenciler kadar velilerde heyecanlı idi.  Etkinlikte otizm ile alakalı bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirmede, otizmin hala nedeni belli olmayan doğuştan gelen ve bireyin hayatı boyunca devam eden ciddi bir gelişim bozukluğu dile getirildi. Otizmin bir ruh hastalığı olmadığı, nörolojik bir bozukluk olduğu vurgulanan anlatımda, beynin yapısını ve işleyişini etkileyen sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklandığı ve yaşamın ilk üç yılında ortaya çıktığı kaydedildi.

Otizmde En Önemli Faktörler Erken Teşhis, Eğitim ve Sevgidir.

Engelli, engelsiz bütün çocuklarımız için sevgi, saygı, önemsenmek, sorumluluk duygusu, takdir edilmek, onaylanmak, gerektiği ölçüde ödüllendirmek büyük önem taşıdığı ifade edilen bilgilendirmede, ‘’Çocuğunuzun sizden en büyük beklentisi sevgidir. Onlarla geçirdiğiniz zaman, onlarla yaptığınız yemek, onlarla oynadığınız oyun, onlar için paha biçilmez duygulardır. Yemek yapın beraber, onlara sorumluluk verin. Böylece farklı lezzetlerin yanı sıra farklı duygular da tattırmış olursunuz birbirinize. Özetle erken tanı, zamanında ve uygun müdahale ve düzenli takip tedavi sonucunu etkileyen çok önemli faktörler’’ denildi.

erdemli ajans erdemli haber erdemli otizm etkinliği erdemli milli eğitim müdürlüğü
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Mahmut Hoca’ya Anlamlı Veda, Güle Güle Hocam
Mahmut Hoca’ya Anlamlı Veda, Güle Güle Hocam
Gençlerin Spor Sevinci
Gençlerin Spor Sevinci
Belediye Üretiyor, Erdemli Kazanıyor
Belediye Üretiyor, Erdemli Kazanıyor
100 Bin Kivi Toprakla Buluştu
100 Bin Kivi Toprakla Buluştu