EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2018 19:52   Güncelleme : 29-03-2018 19:52

ETSO 5 Yıldızlı Dijital Oda Oldu

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası sunduğu hizmet kalitesi ile 5 yıldızlı ve Dijital Oda ödülünü kazandı

ETSO 5 Yıldızlı Dijital Oda Oldu

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB tarafından Türkiye genelinde Odalar arasında verilen hizmet ve kalite baz alınarak yapılan çalışmalar sonunda ödül olan odalar açıklandı. Türkiye genelinde ilk 10’a giren Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası çalışmalarından dolayı 5 yıldızlı ve dijital oda ödülüne layık görüldü.

13. Dönem’de akredite olan 18 oda/borsa ve 2 şube ile belge yenileme denetimleri tamamlanan 96 oda/borsaya, akreditasyon sertifikaları TOBB Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle verildi.​

Tören, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Milletvekilleri, İş adamları, Oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; "Afrin'de devam eden Zeytin Dalı Harekatı kapsamında hayatını kaybeden şehitlere rahmet diliyorum" diyerek başladığı konuşmasına esnafa müjdeli bir haberle devam etti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisini Cumartesi günü İzmir'de açıklayacağını ifade ederek, "Pazartesi gününden itibaren, düşük faizli imkanları üyelerimize kullandıracağız" şeklinde konuştu.

15 Nisan'a kadar Türkiye genelindeki oda ve borsa seçimlerinin yüzde 99'nun biteceğini, her dönemin bir başarı hikayesi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Sizin döneminizdeki başarı hikayenizden biri de bugün verilen akreditasyon çalışmalarıdır. TOBB Başkanı olduğum dönemde odalar ve borsalar birliği camiasında bir kalite ve müşteri odaklı kalite anlayışı yoktu. Biz de dünyadaki en tecrübeli olan İngiltere Odalar Birliği ile görüştük ve buraya gelip bizi eğitti. Eğitimler sayesinde biz de akreditasyon veren bir kurum haline geldik. İlk önce kendimizi disipline ettik. Sonra ülke geneline yaymaya başladık bu eğitimleri. 2002 itibariyle bir tane proje yazabilen odam yoktu benim. Dil bilen oda sayım beşti. Bugün çok şükür oda ve borsalarımız 800 milyar liralık proje yaptı."    

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de "Odalar ve borsalar sayesinde şirket kuruluşlarının tamamı ticaret sicilleri tarafından gerçekleştirilecek. Odalarımız, borsalarımız güçlü, biz eskisinden çok daha iyi olacağız ve pozitif yansımalarını göreceğiz" dedi.

Tüfenkci, oda başkanlarının, o ilin akil insanları olduklarını ve hayırlı hizmetler yaptıklarını dile getirerek, odaların önemine değindi. Devlet ile vatandaş arasında mesafe olmaması gerektiğini kaydeden Tüfenkci, "Bizler bu hizmetleri odalarımız, borsalarımız aracılığı ile yapıyoruz. Odalarımız olarak sizler bugüne kadar bu hizmetleri başarıyla yürüttüğünüz. Bu fuarların katılımcıları sizlerin üyeleri, ticaret odalarımız üyelerine faydalı olamayacaksa hangi alanda faydalı olacak" ifadesini kullandı.

Yapılan işlerin doğrudan istihdamı arttırmak için olduğunu belirten Tüfenkci, "Yabancı yatırımcıları teşvik etmek adına projeler hayata geçirdik. Ayrıca odalar ve borsalar sayesinde şirket kuruluşlarının tamamı ticaret sicilleri tarafından gerçekleştirilecek. Odalarımız, borsalarımız güçlü, biz eskisinden çok daha iyi olacağız ve pozitif yansımalarını göreceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan çalışmalar sonunda 5 yıldızlı oda olma hakkını kazanan odalara belge ve ödülleri takdim edildi.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı ve Yönetim Kurulu üyeleri ödülünü , Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun elinden aldı.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı ödül ile ilgili şöyle konuştu; "Türkiye genelinde bulunan 365 odadan ilk 10’a girebilmek çok güzel bir olay. İlçemiz genelinde Yönetim kurulu üyelerimiz ve Meclis üyelerimiz ile birlikte oda olarak üyelerimize en kaliteli hizmeti verebilmek için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız sonunda İlçemiz 5 yıldızlı ve dijital oda olarak ödül almaya hak kazandı. Bu ödülü Yönetim Kurulu üyelerimiz, meclis üyelerimiz, çalışma arkadaşlarımız, üyelerimiz ve Erdemli halkı ile hep birlikte başardık. Bu ödül Erdemli’ye verilmiş bir ödüldür. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu ödüle layık olmak ve daha ileriye götürmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Bürokrasiyi Tuş Edeceğiz"

CumhurBaşkanlığı Beştepe'deki Külliyesinde yapılan Yatırım İyileştirme Koordinasyon Kurulu tanıtım toplantısına da katılan Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası heyeti burada Başbakan Yıldırım'dan yeni müjdeler aldılar.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) tanıtım toplantısında ilk konuşmayı TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yaptı. Hicarcıklıoğlu,  Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olanlara Allah'tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi.

Yatırım olmadan zenginlik, istihdam, iş ve aş olmayacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Hepimiz Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasını, daha fazla yatırım çekmesini, daha zengin olmasını istiyoruz. Biz birlikte daha güçlü olduğumuzu, Türkiye'yi daha ileriye taşıyabileceğimizi çok iyi biliyoruz" diye konuştu. 

Hisarcıklıoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin reform çalışmaları için tüm bakanların çok büyük gayret sarf ettiğini ifade ederek, "Türk özel sektörü olarak hepinizle gurur duyuyoruz. Şirketlerimizin, KOBİ'lerimizin ayağına pranga olan birçok konuyu bu reformlarla çözüme kavuşturuyorsunuz. Dünya ülkeleri 'bir tane yatırım ortamı reformunu nasıl yapacağız' diye düşünürken, hükümetimizin kararlı adımlarıyla biz 100 reformu birden hayata geçiriyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

AK Parti hükümetleri döneminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Türk özel sektörünün şahlanışına şahit olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Binali Yıldırım'ın da hem bakanlığı hem de başbakanlığı döneminde özel sektörün çalışmalarına destek verdiğini kaydetti. 

- "Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecektir"

Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yıldırım'ın desteği ve gerçekleştirdiği reformlar ile iş dünyasının kendisine daha fazla güvendiğinin altını çizerek, "Şunu çok iyi biliyoruz. El ele verdiğimizde ülkemiz, her sorunu aşacak, hak ettiği yere gelecektir, yani dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecektir." ifadesini kullandı. Yabancı yatırımcılara da yatırımlarını Türkiye'de hayata geçirmeleri çağrısında bulunan Hisarcıklıoğlu, Başbakan Binali Yıldırım ile çalışmanın Türk iş dünyası için çok önemli bir şans olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Başbakan Yardımcımız Sayın Recep Akdağ sağ olsun kendisini bu reform paketine adadı. Ekonomi Bakanlığımızın ve Müsteşarının sekretaryasında çok önemli bir reform hayata geçti ama sadece YOİKK'te değil, ekonomimize ilişkin birçok alanda çok önemli adımlar atılıyor. Ben bu kapsamda sadece YOİKK platformunda değil, KDV, taşınır rehni, Ar-Ge ve patent gibi birçok alanda ardı ardına reformları hayata geçiren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımıza ve hükümetimize Türk özel sektörü adına şükranlarımı sunuyorum." "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" düsturunu benimsediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, bundan sonra da devletin kendilerine verdiği her görevde Türk özel sektörü adına çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Bin 500 saati aşkın çalışma sonucunda, eylem planımızı oluşturduk. 102 eylem maddesinden oluşan bu planın iki önemli parçası da gerçekleştirdiğimiz iki kanun çalışmasıdır." dedi.

Akdağ, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) tanıtım programında yaptığı konuşmada, yatırım ortamının iyileştirilmesinde koordinasyon görevinin kendisine verildiğinden itibaren çalışmaları birliktelik içinde sürdürdüklerini bildirdi.

Ülkeleri yatırım ve rekabet ortamı açısından değerlendiren uluslararası indekslerin olduğuna değinen Akdağ, "Kuşkusuz iş yapma kolaylığı hem kendi ülkemizdeki ortam açısından hem de bu endeksler açısından ne kadar iyileştirilirse Türkiye'de yatırımların önü o kadar açılacaktır. Dolayısıyla bir taraftan bu iş yapma kolaylığı endekslerini dikkate alırken öbür taraftan elbette eylem planımızın içine sektör taleplerini de özellikle dahil ettik." ifadesini kullandı.

Akdağ, Türkiye'nin iş yapma kolaylığı endeksinde bu sene itibariyle 60'ıncı sırada olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın gösterdiği hedef doğrultusunda hareket ettiklerini vurguladı. Akdağ, "'Türkiye'yi ilk 20'ye sokmalıyız. Çünkü, Türkiye bunu hak ediyor.' dedik, iki yıl için önümüze böyle bir hedef koyduk ve çalışmaları bu yönde geliştirdik." dedi.

- "7 büyük politika laboratuvarı düzenledik"

Çalışmalara öncelikle iş dünyasının taleplerini alarak başladıklarının altını çizen Akdağ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) sekretaryasında birçok iş dünyası kuruluşuyla birlikte çalıştıklarını aktardı.

Tüm özel sektör kuruluşlarının bu süreçte çok büyük destek verdiğine dikkati çeken Akdağ, şöyle devam etti:

"Özel sektörümüz, adeta bir sipariş listesi hazırlar biçimde 500 saati aşan çalışma sergileyerek bunu YOİKK çalışma sekretaryamızın önüne getirdi. Bu süreçten itibaren bakanlarımızla ve bürokrat arkadaşlarımızla birlikte, yeri geldiğinde özel sektörümüzle de istişare ederek çalışmalarımızı sürdürdük.

Farklı bir yöntem takip ettik. Bakan arkadaşlarımızla yerine göre birebir, yerine göre ikili, üçlü, yerine göre hep birlikte gerçekleştirdiğimiz 17 toplantı yaptık. Bu seviyede 100 saatin üstünde bir mesai harcadık. Yine bürokrat arkadaşlarımızla yaptığımız birincil ve ikincil mevzuat çalışmaları, yaptığımız hesaplamalara göre 500 saati aştı. Bunlara ilaveten uluslararası kuruluşların uzmanlarını da Türkiye'ye davet ettik, üç ayda 13 uzmanı Türkiye'de ağırlayarak 7 büyük politika laboratuvarı düzenledik. Uzmanlarla yaptığımız çalışmalarda da yaklaşık 400 saat mesai harcadık."

Akdağ, uluslararası uzmanların bu çalışmada gösterilen kararlılık ve beraberlikten son derece olumlu yönde etkilendiklerinin belirterek, "Öyle ki birçok ülkede, zaman zaman aylarca hatta senelerce üzerinde uğraşılan konuların, 2-3 haftada karara bağlandığını, bunlarla ilgili tasarıların hazırlandığını, uygulamaların geçerli olmaya başladığını görünce gerçekten yapılan işin büyüklüğünü her fırsatta takdir ettiler." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da bu yıl sonuna kadar vatandaş-devlet arasındaki her türlü işin e-devlet üzerinden yapılacağını belirterek, "Bürokrasiyle, bürokratla karşı karşıya gelmeden her işinizi yapabilirsiniz. Yani bürokrasi 'tuş' oluyor, tuşa basacaksınız işinizi yapacaksınız" dedi. Yıldırım, yatırımla ilgili alınan kararların ve tedbirlerin tanıtımının yapılacağını söyledi.

Yatırım Koordinasyon Kurulu'nun 2017-2018 yıllarını kapsayan reformlarının hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, paketin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde sekretarya görevini yürüten Ekonomi Bakanlığına ve Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'a, özel sektör temsilcilerine, TOBB'a, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm katkısı bulunan kurumlara teşekkürlerini iletti.

Yıldırım, girişimcilere, şirketlere ve yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanmasının lütuf değil görev olduğunu vurguladı.  

"2 bin 250 lira veriyordunuz, şimdi 650 lira vereceksiniz" 

Şirket kurmayla ilgili bir örnek veren Yıldırım, "Bunu burada söylememde bir beis yok. TOBB Başkanı Rifat Bey'e biz ilk defa iktidara geldiğimizde, 'Şirket kurulumu nasıldı?' dedim. 'Siz iktidara geldiğinizde bir ayda şirket kuruyorduk, Ankara'ya da özel adam gönderiyorduk ama şimdi bir saati geçmiyor.' dedi. Aslında daha da kısalabilir ama bir günde şirketinizi kuruyorsunuz, 'Bismillah' deyip işe başlıyorsunuz, fatura kesebiliyorsunuz, bu ciddi bir ilerlemedir" diye konuştu.

Yıldırım, artık şirket kurmak için il ve ilçelerde ticaret sicil müdürlüklerine başvurulacağını bildirerek, "Daha önce noterlere de gidiliyordu. Şimdi artık ticaret sicil müdürlerinde bu iş yapılacak. Bunun ne faydası var? 2 bin 250 lira veriyordunuz, şimdi 650 lira vereceksiniz, en büyük faydası bu. Maliyeti 3'te birinin altına düştü. Bu önemli bir unsur, biraz noterlerimiz üzüldü ama onlara yapacak iş her zaman var." dedi.

2018 EYLEM PLANINI HAZIRLADIK
Birkaç gün içinde ekonomiyle ilgili kapsamlı bir eylem planını da kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Başbakan Yıldırım, "E-devlet üzerinden vatandaşın devletle iş yapma oranı yüzde 57'ye çıktı. Yılsonuna her türlü işinizi e-devlet üzerinden yapacaksınız. Bürokratla karşı karşıya gelmeyeceksiniz. Yani bürokrasi tuş oluyor. Tuşa basacaksınız, işinizi yapacaksınız" dedi.

İNŞAAT İZNİ İŞLEM SAYISI 6'YA İNDİ
Yıldırım, 2017-2018 reformu kapsamındaki çalışmaları anlattı. İşte başlıklar...
Önceden 1 ay süren şirket kurma faaliyetleri 1 saate indirildi.

 Şirket kurmak için il ve ilçelerde Ticaret Sicil Müdürlükleri'ne başvuru yapılacak. İşlemlerin maliyeti 2.250 TL'den 650 liraya düştü.

 İnşaat izni alınması için gerekli 18 işlem 6'ya indirildi.

 İçişleri Bakanlığı'nın tüm belediyelere kuracağı elektronik platformla yapı kullanma belgeleri daha hızlı düzenlenecek.

 Dış ticaret şirketlerinin evrak işlemleri için alınan bedel gümrük müşavirliklerince alınan ücretlere de bir sınır getiriliyor.

 Bankalardaki ipotek işlemleri Tapu Müdürlüğü ile elektronik ortamda yapılacak.

 Aylık olarak verilen SGK, muhtasar beyannameleri birleştiriliyor.

İmalat sanayi ile Ar-Ge'ye yönelik, tasarım faaliyetlerinde makine teçhizat alımlarına KDV istisnası getiriliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor616
 • 2Fenerbahçe614
 • 3Galatasaray713
 • 4Fatih Karagümrük711
 • 5Kasımpaşa711
 • 6Çaykur Rizespor68
 • 7Gaziantep FK78
 • 8Antalyaspor68
 • 9Yeni Malatyaspor68
 • 10Göztepe67
 • 11Başakşehir FK67
 • 12Beşiktaş57
 • 13Sivasspor57
 • 14BB Erzurumspor67
 • 15Hatayspor47
 • 16Konyaspor56
 • 17Kayserispor56
 • 18Gençlerbirliği65
 • 19Trabzonspor75
 • 20Denizlispor65
 • 21MKE Ankaragücü51
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA