YAŞAM
Giriş Tarihi : 26-03-2018 20:37   Güncelleme : 26-03-2018 20:37

Kaliteli Orman İçin Eğitim

Kalite İçin Silvikültürel Eğitim Şart!

Kaliteli Orman İçin Eğitim

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklama şu şekilde; "Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak çalışmalarımızda kaliteye önem veriyor, Kalite hedeflerimize ulaşmak için Eğitimlerimize devam ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüzün 2018 yılı Silvikültür faaliyetleri için hizmet içi eğitimlerimiz uygulamalı olarak tamamlanmıştır.

Bölge Müdür Yardımcısı Haşim Kabacık, Silvikültür Şube Müdürü Dr. Hakan Keleş, İşletme Müdür/Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri, Şube Mühendisi Murat Özdemir ile Orman Muhafaza Memurlarımızı 2’şer grup halinde Tarsus, Erdemli, Mut ve Bozyazı’da bir araya getirerek Silvikültür eğitimlerimiz yapılmıştır.

Eğitimlerde başta Kızılçam, Karaçam ve Sedir türünde Doğal Gençleştirme, Yapay Gençleştirme, Gençlik Bakımı, Kültür Bakımı, Sıklık Bakımı, Budama, İlk aralama Bakımı ve Ormanların Rehabilitasyonları konularında eğitim verilmiştir.

Silvikültür Şube Müdürü Dr. Hakan Keleş tarafından uygulama sahası üzerinde, Silvikültürel faaliyetler hakkında her biri için uyulması gereken teknik esas ve usuller,  müdahalelerin zamanı ve dozu üzerinde çok önemli uyarılar yaptı. Sahaya uygulanacak Silvikültürel işlemlerden önce müdahale yapılacak sahanın coğrafi konumu, toprağın, yağışın, topografik yapının, kısacası aktüel bonitetin nasıl tespit edileceğini ve sonrasında ağaçların kök, gövde ve dal büyüme özelliklerini tanımlayarak Silvikültürel müdahalenin şekil ve dozunun nasıl belirlenmesi gerektiği konularında tecrübelerini paylaşılarakpratik bilgiler vermiştir. Daha sonra İşletme Müdürlükleri tarafından müdahale yapılmış sahalar üzerinde olumlu ve olumsuzlukları göstererek bilgilerin pekişmesi sağlanmıştır. Bilgilerin kalıcı olması için eğitime katılan uygulamacı teknik personele anlatılan bilgi ve tecrübeler doğrultusunda hiç müdahale edilmemiş sahalara Silvikültürel işlemler tatbik ettirilmiştir" denildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA