KADIN
Giriş Tarihi : 26-03-2018 19:47   Güncelleme : 27-03-2018 10:14

Kadınlar Sertifikalı Fidan Yetiştirecek

Erdemli’de Kadınlar Öğreniyor Fidanlar Çiçek Açıyor

Kadınlar Sertifikalı Fidan Yetiştirecek

Erdemli’de Kadınlar Öğreniyor Fidanlar Çiçek Açıyor Sertifikalı Turunçgil Fidanı Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 40 kadına Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde eğitim verilmeye başlandı.

Eğitim projesinin açılış konuşmasını yapan il müdürü Arif Abalı, geçen yıl 5 bin 300 kadına tarımsal eğitim verildiğini belirtti. Abalı, bu yıl da 18 gün süreli Sertifikalı Turunçgil Fidanı Yetiştiriciliği eğitimi verileceğini ifade ederek bu eğitimi Halk Eğitim Müdürlüğü, İş-Kur müdürlüğü, Alata Bahçe Kültürleri Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte düzenlediklerini söyledi.

Mersin’in narenciye üretiminde 587 bin tonla Türkiye birincisi Erdemli ilçesinin ise 350-400 bin ton ile limon üretiminde Türkiye birincisi olduğunu kaydeden Abalı,  bu nedenle de Erdemli ilçesine Limonun başkenti denildiğini dile getirdi.

Abalı, Erdemli, Silifke, Gülnar, Aydıncık, Mezitli, Akdeniz, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir ilçesinden 40 kadının katıldığı Sertifikalı Turunçgil Fidanı Yetiştiriciliği eğitimini bu konuda enstitü uzmanları tarafından verileceğini kaydetti.

Bakanlık Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi"  kapsamında il müdürlüklerinden kadın çiftçilerle ilgili proje istendiğini kaydeden Abalı şöyle konuştu:

‘’Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına gönderilerek onaylanan projelerden bir tanesini de Kadın Öğreniyor Fidanlar Çiçek Açıyor Sertifikalı Turunçgil Fidanı Yetiştiriciliği Projesi oluşturuyor ve 148 bin lira bakanlık desteklidir. 40 kadınımız sertifikalı fidan yetiştiriciliği eğitimi alacak ve 18 gün sürecektir.’’

Eğitimler sonucunda yapılacak sınavda başarılı olan 6 kadın çiftçi kadının  İspanya’nın Valencia şehrine yapılacak yurt dışı gezisine katılmaları sağlanacağını vurgulayan Abalı bunun aynı zamanda kadın çiftçileri teşvik etmek olduğunu kaydetti.

Eğitimdeki asıl amacın kadınların meslek edinmelerine yardımcı olmak olduğunu belirten Abalı, ‘’Hastalıktan ari kaliteli sertifikalı Turunçgil fidanı üretimine destek olmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca eğitim alan 10 kadın çiftçinin sektörde istihdam edilmesine yardımcı olmak 3 kadın çiftçinin ise fidancılıkla ilgili işletmelerini kurmalarına destek vermek olacaktır’’ diye belirtti.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş de yaptığı konuşmada, piyasada birçok insanın fidan yetiştiriciliği yaptığını ancak birçoklarının eğitim almadan atadan babadan kalma eğitimlerle bu işi götürdüklerini söyledi.

Tarımda fidanın başlangıç materyali olduğunu vurgulayan Keleş, şöyle konuştu:

‘’Kaliteli ürün elde etmenin birinci koşulu önce kaliteli fidan üretmekten geçer. Çünkü Avrupa ülkeleri bizden alacağı narenciye ürünün sertifikalı olup olmadığına kadar sorgulama yapıyor. Kaliteli fidandan kaliteli ürünler elde edilir.’’

Erdemli ilçe tarım müdürü Mesut Yıldız ise konuşmasında, Erdemli genelinde 95 bin dekar alanda 350-400 bin ton civarında limon üretimi yapıldığını anımsatarak, ilçe genelinde kayıtlı 16 meyve ve narenciye üreticisinin bulunduğunu bu sayının ise mevcut ihtiyacı karşılayamadığını dile getirdi.

Eğitim açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Müdürü Dr. Davut Keleş, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, ilçe tarım müdürü Mesut Yıldız,  ilçe tarım müdürleri ile kursiyerler katıldı.