Kaymakam Kula, "Gıda Güvenliği Çok Önemli"
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıKaymakam Kula, "Gıda Güvenliği Çok Önemli"

Erdemli Halk Eğitim ve İlçe Tarım'dan 36 çiftçiye süt hijyeni eğitimi

Kaymakam Kula,
Bu içerik 1309 kez okundu.

Erdemli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Erdemli Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği ‘’Süt hijyeni eğitimi’’ alan çiftçilere sertifikaları ilçe kaymakamı Avni Kula tarafından verildi.

Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde 36 çiftçiye ‘’Süt Hijyeni eğitimi’’ sertifikası törenle verildi.

Törende konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, son yıllarda ‘’Gıda güvenliği’’ nin çok tartışılan bir konu olduğunu belirterek,

‘’Hepimiz iyi bilmekteyiz ki dünya tarım toplumundan sanayi toplumuna oradan da bilgi toplumuna geçmiş bulunuyor. Bilgiye hakim olanlar efendi oluyor, bilgiye hakim olmayanlar da başkalarının kölesi oluyor. Bugün Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün laboratuarlarını görünce bilginin önemini bir kez daha iyi anladım. Bugün çiftçimizin ürettiği sütün hijyenik olmasını herkesten çok ben isterim çünkü sütü en fazla geleceğimiz çocuklarımız içmektedir. Bu nedenle de bilgili üretim yaptığımızda daha iyi olacağına inanıyorum. Bu eğitimi gerçekleştiren emek veren herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Erdemli ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mesut Yıldız da yaptığı konuşmada, ilçe müdürlüğüne bağlı Gıda ve Yem Kontrol Birimi personellerinden   Veteriner Hekim Ramazan Uluganlıgil’in nezaretinde 36 çiftçiye sertifikalı  ‘’Süt hijyeni eğitimi’’verildiğini söyledi.

Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı karşıya olması ve daha karmaşık bir yapıda bulunmaya başlaması nedeniyle, meslekî yeterliklerin de geniş tabanlı bilgilere, becerilere ve tavırlara dayalı olmasını ve programların buna göre geliştirilmesini zorunlu hâle getirildiğine dikkat çeken Yıldız şöyle konuştu:

‘’Amacımız halkımıza daha sağlıklı sütün ulaştırılması için, ineklerin bakımından, alet-ekipman temizliğine kadar sütün sağım aşamasından itibaren toplanması, depolanması, nakliyesinde çalışan ve sütte temel hijyen kurallarını uygulama yeterliliklerine sahip kişileri yetiştirmek amacıyla  çiftçilerimize uyguladığımız bu eğitimle 36 kursiyerimize ‘Süt hijyeni eğitimi’’ düzenledik. Erdemli Halk eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz bu kursu başarıyla tamamlayan 36 çiftçimize sertifikalarını vereceğiz. Üreten ve emek veren çiftçilerimize yönelik her alanda sertifikalı eğitimlerimiz devam edecektir.’’

Erdemli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ömer Okur da yaptığı konuşmada, halkın istediği her kurslar açmaya devam edeceklerini belirtti.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde okur yazarlıkla ilgili okuma yazma kursları açıldığını anımsatan Okur, ‘’Nasıl çiftçilerimizin hijyenik ortamda süt elde etmesi için kurs açıyorsak okuma yazma bilmeyenler içinde kurslar açmaktayız. Mahallenizde ya da komşunuzda okuma yazma bilmeyenlerin halk eğitime başvurmalarını istiyoruz, cehaleti ve bilgisizliği hep birlikte yok edeceğiz’’ diye konuştu.

Sertifika törenine kaymakam Avni Kula, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mesut Yıldız, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş, Erdemli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Murat Ergen, Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş, Halk Eğitim Müdürü Ömer Okur ve üreticiler katıldı. 

erdemli ajans gıda güvenliği süt hijyeni eğitimi erdemli halk eğitim erdemli ilçe tarım
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Mahmut Hoca’ya Anlamlı Veda, Güle Güle Hocam
Mahmut Hoca’ya Anlamlı Veda, Güle Güle Hocam
Gençlerin Spor Sevinci
Gençlerin Spor Sevinci
Belediye Üretiyor, Erdemli Kazanıyor
Belediye Üretiyor, Erdemli Kazanıyor
100 Bin Kivi Toprakla Buluştu
100 Bin Kivi Toprakla Buluştu