Kitap Okuyorum Farkında Mısın?
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıKitap Okuyorum Farkında Mısın?

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülmekte olan ‘’Kitap okuyorum farkında mısın?’’ projesi kapsamında Şehit Öğretmen Hacı Ömer Serin İlkokulu 80 öğrenci ile Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde (D-400) karayolu üzerinde kitap okuma etkinliği düzenledi.

Kitap Okuyorum Farkında Mısın?
Bu içerik 1639 kez okundu.

Bu etkinlikle öğrencilere ve topluma kitap okuma alışkanlığı kazandırmak  hedeflediklerini dile getiren ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)  tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, çoğu ailede, kitap alma, kitap okumanın öncelikli bir ihtiyaç olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Boş zamanlarını okuyarak değerlendiren çocukların oranı oldukça düşük olduğu, öğrencilerin büyük çoğunluğunun yeterince kitap sahibi olmadığı, ilk kitap okuma yaşının 13 – 14 olduğu, evde kitap okumak için ayrılan sürenin oldukça yetersiz olduğu belirlendiğini bildiren Metin şöyle konuştu:

‘’Kütüphanelerden dergi ve kitap temin etme oranının düşük olduğu ve öğrencilerin gelişmiş ülkelerdeki akranlarının daha çok okuduğunu düşündüklerine ilişkin bulgular elde edilmiştir.  

Okuma alışkanlığının kazanılmasında aile, okul ve çevre gibi üç temel toplumsal kurumun oldukça etkili olduğu bilinmektedir. En etkili dönem ise çocukluk dönemi olarak kabul edilmektedir. Çünkü erken yaşlarda kazanılmış okuma alışkanlığı, çocuğun gelişiminde etkili olacak ve yaşamının ileri dönemlerinde oldukça önemli avantajlar sağlamaktır.

Gençlik döneminde okuma alışkanlığının kazanılması ise, bireyin, özellikle mesleki açıdan gelişmesi ve sosyal açıdan olgunlaşması için önem taşımaktadır.

Yetişkinlik döneminde ise, okuyan yetişkinler, daha az okuyan yetişkinlere göre, kendilerine ve çevresindekilere olumlu yönde katkıda bulunabilmekte, daha yaratıcı ve üretken olabilmektedirler. Yetişkinlik döneminde okuma alışkanlığına sahip bir yetişkinin en önemli sorumluluğu, aile içerisinde ve çevresinde bulunan çocuk ve gençlere okuma alışkanlığını kazandıracak katkılarda bulunmasıdır.

Dolayısıyla okuyan her yetişkinin çabası, toplumda okuma düzeyi ve okuma kültürünün gelişmesinde oldukça önem taşımaktadır.’’

Şehit Öğretmen Hacı Ömer Serin İlkokulunun başta müdürü Mehmet Taş olmak üzere öğretmen ve öğrencilerini kutluyorum diyen Metin, ‘’Bu günün çocukları yarının büyükleridir anlayışı ile hem öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak hem de yetişkinler de kitap okumaya yönelik bir farkındalık oluşturmak için bu etkinlik düzenlenmiştir’’ diye konuştu.

erdemli ajans hacı ömer serin okuyorum farkındamısın
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli'de Bayramlaşma Sevinci
Erdemli'de Bayramlaşma Sevinci
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı