YAŞAM
Giriş Tarihi : 07-03-2018 20:45   Güncelleme : 07-03-2018 20:45

ODTÜ, Akdeniz'deki Mikroplast Kirliliğe Dikkat Çekti

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsünün yürütmekte olduğu çöp ve mikroplastik konusundaki bilimsel araştırma projelerinin kapanış toplantısı enstitü konferans salonunda gerçekleştirildi.

ODTÜ, Akdeniz'deki Mikroplast Kirliliğe Dikkat Çekti

Projeye başkanlık eden Prof. Dr. Ahmet Erkan Kıdeyş, gazetecilere yaptığı açıklamada 3 yıl süren projenin toplamda 700 bin lira bütçeli, birbiriyle ilişkili iki TÜBİTAK araştırma projesi olduğunu, bu projelerin, denizlerimizde çok büyük bir sorun haline gelen mikroplastiklerin Mersin Körfezindeki seviyelerinin ve canlılara olan olumsuz etkilerini belirlenmek amacı ile yapıldığını belirtti.

Sahil kentlerinde katı atıkların önemli bir kısmı yağmur, sel, nehir ve atıksu tesisleriyle denize karıştığına dikkat çeken Kıdeyş, balıkçı ve diğer deniz araçlarından da denize atılan bu atıkların yüzde 80’inden fazlasını plastikler oluşturduğuna dikkat çekti.

Atıkları oluşturan her bir plastik tipinin doğada kalma süresinin farklı olsa da bunlar sonuçta kimyasal ve fiziksel etkilere maruz kalarak parçalandığınıdile getiren Kıdeyş, ‘’Atıkların 5 mm den küçük hale geldiklerinde bunlara mikroplastik denmektedir. Ayrıca giysilerde, deterjanlarda ve bir çok kozmetik malzemede de yoğun mikroplastik parçaçıklar vardır. Proje kapsamında yapılan analizlerde Mersin Körfezinde sularında ve tabandaki kumlarda biriken çok yüksek oranlarda mikroplastik kirliliği tespit edilmiştir’’ dedi.

Bölgede tüketilen 28 türe ait bin 337 balığın yarısından fazlasının besin zannederek mikroplastik yediği anlaşıldığına değinen Kıdeyş,  ‘’Mikroplastiklerin birçok canlı türünde genetik problemlere de yol açtığı görülmüştür. Atık sulardan da denize yoğun bir mikroplastik kirliliği geldiği araştırmalar sonucu tespit edilmiştir” diye kaydetti.

Toplantıya, Türkiye’ninde üye olduğu hükümetler arası bir kurum olan Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TÜBİTAK-MAM, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden çok sayıda temsilcinin yanında Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve Erdemli Belediyesi Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız da katıldı.

Toplantıda ayrıca ODTÜ tarafından ‘’Denizimi seviyorum ve koruyorum’’ eğitimleri çerçevesinde eğitime katılan Orta okul öğrencilerine katılım belgeleri de verildi.