Bu Limon Başka Limon
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBu Limon Başka Limon

Çekirdeksiz limon çeşitleri uluslararası alanda görücüye çıktı

Bu Limon Başka Limon
Bu içerik 1608 kez okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’e bağlı Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen çekirdeksiz limon çeşitleri 7 – 9 Şubat 2018 tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentinde  gerçekleşen ve dünyanın en büyük sebze ve meyvecilik fuarlarından biri olan Fruit Logistica fuarında uluslararası firmaların beğenisine sunuldu.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile gerçekleştirilen katılımda, limon çeşitlerinin “Queen of Lemons” sloganı ile fuara katılan çok uluslu firmalar, diğer ülkelerin firmaları ile Türkiye’den  söz konusu fuara katılan firmaların dikkatini çekmeyi başardı.

Enstitü Müdürü Dr. Davut Keleş, enstitü uzmanlarından Dr. Güçer Kafa ve Dr. Ayhan Aydın çeşitlerimizin tanıtımında görev alarak, merak edilen detaylar hakkında ilgilileri bilgilendirdiğini bildirdi.

Enstitünün ilk kez çok uluslu bir tarım fuarına katılarak geliştirdiği üç tescilli çekirdeksiz limonun tanıtımını yaptığını belirten Keleş, konu hakkında yazılı açıklama yaptığı. Çeşitlerimize Akdeniz kuşağı ülkeleri ile Güney Afrika özellikle yetiştiricilik konusunda ilgi gösterirken İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen katılımcıların ise çekirdeksizlik ve asit kalitesinden dolayı geliştirilen çeşitlere ait ürünlerin ithali konularında ilgi gösterdiklerini vurguladı.

Çekirdeksiz limon çeşitlerimizin üretime aktarılması ile ilgili üretim ve pazarlama haklarının satışı daha önce gerçekleştirildiğini dile getiren Keleş, Erşahin Fidancılık ile 10 yıllık üretim ve pazarlama hakkı sözleşmesi imzaladıklarını belirterek açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘’Fuar esnasında Enstitümüz tarafından sürdürülen ıslah programlarında geliştirilen çeşit adayları ile ilgili de katılımcılarla görüş alış verişinde bulunuldu. Bu görüşmeler ile uluslararası pazara uygun olabilecek adayların belirlenmesi için uluslararası tüketicilerin talepleri ve beklentilerinin analiz edilmesi ıslah programlarımızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.

Limon çeşitlerimiz ile aday çeşitlerimize dünya çapında çeşit lisanslama işlemlerini yürüten firmalar da büyük ilgi göstermiş olup, çeşitlerimizin uluslararası anlamda lisanslanması ve tanıtılması konularında bu firmalarla yapılan görüşmeler de Enstitümüzün konu ile ilgili ufkunun gelişmesine çekirdeksiz limonlarımızın tanıtımına önemli katkı sağlamıştır.’’

erdemli ajans alata bahçe kültürleri araştırma enstitüsü çekirdeksiz limon
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu