EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-02-2018 18:49   Güncelleme : 20-02-2018 18:56

Türkiye’de bir ilke imza attılar

Bu Mantarın Nerede Yetiştirildiğine Şaşıracaksınız

Türkiye’de bir ilke imza attılar

Erdemli Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Biyoloji öğretmeni Şerafettin Özaydın önderliğinde okulun malzeme deposunda kavak kütüklerinde istiridye mantarı yetiştiren öğrenciler halk arasında kadınlar tarafından giyilen ve ten çorap olarak ta bilinen ‘külotlu çorapta’ istiridye mantarı üretimi gerçekleştirdi.

Bin 200 öğrencisi bulunan okulun Biyoloji dersinde “ doğal üreme” konulu derste mantar üretim çeşitlerine bir yenisini daha ekleyerek Türkiye’de ilk defa külotlu çorapta mantar üretimi gerçekleştirerek bir ilki başardılar.

Öğrencilere mantar üretimi hakkında uygulamalı olarak ders veren Biyoloji öğretmeni Şerafettin Özaydın gazetecilere yaptığı açıklamada; ‘’Türkiye’nin bir çok bölgesinde özellikle de Akdeniz yöresinde kütük üzerinde istiridye mantar üreticiliği yapılmaktadır. Daha önce okulumuzda kütük üzerinde istiridye mantarı yetiştirmiştik. Kütük üzerinde üretimi yapılan istiridye mantarı yaklaşık 45 gün sonra ürün vermeye başladığı için bizlerde bu süreyi sanıl kısaltabiliriz düşüncesi ile küçük hava deliği olan külotlu çorapta mantar üretmeyi denedik ve başardık. Örnek olarak yaptığımız denememizde büyük bir başarıya imza atarak bir hafta içerisinde külotlu çorapta mantar üretimini başardık.  Kütük üzerinde yetiştirilen mantar uzun sürekli olurken, bu şekilde üretilen mantarda kısa sürede hasada başlanıyor.’’

Üretim için bir külotlu çorap, biraz saman ve mantar tohumu gerekli diyen Özaydın,  ‘’Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bir hafta içerisinde mantarımız ürün vermeye başlayacaktır’’ dedi.

Biyoloji dersimizde öğrencilerimize hem teorik hem de pratik olsun diye mantar üretimi konusunda bilgiler veriyoruz diyen Özaydın, öğrencilerinde böylelikle mantar üretimi konusunda bilgi sahibi olduklarını kaydetti.

Birçok öğrencinin evlerinin deposunda mantar üretimi yaptıklarına dikkat çeken Özaydın, ‘’Amacımız uzun sürede üretilen istiridye mantarı artık külotlu çorapta bir hafta da üretilebilecek. Kütükte yetiştirilen mantardan 3 kat daha fazla ürün elde edilen Külotlu mantarı bütün mantar üreticilerine tavsiye ederim. İnşallah kısa sürede yayılır ve hem üreticiler hem de mantar severler daha çok mantar tüketirler’’ diye belirtti.

Erdemli Ertuğrul Gazi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Gökhan Güneli ise, biyoloji dersini çok sevdiğini ifade ederek, ‘’Öğretmenimiz deste bize mantar üretimi hakkında uygulamalı olarak ders veriyor. Hem üretimini öğreniyoruz hem de ürettiğimiz mantarları okulumuzda tüketiyoruz. Hayatımızda büyük kolaylıklar sağlayan bu tür uygulamalı dersle bizlere büyük öğrenimler kazandırıyor. Öncelikle Şerafettin hocamıza ve okul idarecilerimize bizlere böyle güzel imkanlar sundukları için teşekkür ediyoruz’’ şeklinde konuştu.