GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-01-2018 14:05   Güncelleme : 17-01-2018 14:05

Alata İri Taneli Nar Üretecek

Alata Araştırma Adana ekolojisine uygun iri taneli nar geliştirecek

Alata İri Taneli Nar Üretecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’ne bağlı Mersin’in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Adana Büyükşehir Belediyesi ile Melezleme ve Mutasyon ıslahı yöntemleri ile “Adana ekolojisine uygun yeni nar çeşitlerinin geliştirilmesi projesini” yürütmek üzere ortak protokol imzaladı.

5 yıl sürecek olan çalışmanın protokolüne imzayı Adana Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Hüseyin Sözlü, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü adına da kurum müdürü Dr. Davut Keleş attı.

İmza töreninde Adana Büyükşehir Belediyesi tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Daire Başkanı Memili Güven de hazır bulundu.

İmza töreninde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kendisinin de tarımcı olduğunu belirterek ülkemizin önemli araştırma enstitülerinden Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile nar çeşitleri üzerine AR-GE çalışması yapacaklarını söyledi.

Hicaz, katırbaşı, Karanar, kuytucak gibi nar çeşitlerini kapsayan iri daneli, rengi koyu kırmızı ve üstün niteliklere haiz Adana yöresindeki farklı ekolojik koşullara uygun nar çeşitlerinin yetiştirilmesinin geliştirilmesini hedeflediklerini belirten Sözlü, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak 5 yıl sürecek projeye mali destek verdiklerini belirterek ortak projenin hem ülkeye hem Adana bölgesine katkısının büyük olacağını ifade ederek hayırlı olması dileğinde bulundu.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleşte yaptığı konuşmada, proje ile Adana bölgesi ekolojisine uygun yeni nar çeşitlerinin geliştirilmesi olduğunu belirtti.

Adana Büyükşehir Belediyesi ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen ortak projenin 5 yıl süreceğini vurgulayan Keleş, bu çalışma ile enstitü genetik kaynakları bünyesinde bulunan çeşitlerin kullanılarak Adana ekolojisine uygun melezleme ve mutasyon ıslahı yöntemleri ile istenilen özellikleri taşıyacak yeni nar çeşitlerinin geliştirileceğini kaydetti.

Araştırma sonucunda elde edilecek yeni çeşitler ile sektörde çeşitlilik sağlanacağının altını çizen Keleş, kalitede artışa paralel olarak da gelir arttırılmış olacak ve meyve ihracatına katkıda bulunmuş olunacağını belirterek şunları dile getirdi:

‘’Projede geliştirilecek olan çeşit adaylarının, Adana ili dahilinde hususiyet gösteren yörelere uygunluğunun belirlenmesi ile kesin seçimin yapılması, daha sağlıklı ve gelecekte nitelikli ürün ortaya koyabilecek lokal zenginliklerin ortaya çıkmasına hizmet edecektir. Hayırlı olmasını diliyorum.’’

İmza töreni sonrası Dr. Keleş, başkan Sözlü’ye enstitüde üretimi gerçekleştirilen ürünlerden armağan hediye etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA