Mersin'e Akıllı Kavşak
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıMersin'e Akıllı Kavşak

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin trafiğini iyileştirme çalışmalarına devam ediyor.

Mersin'e Akıllı Kavşak
Bu içerik 2406 kez okundu.

Büyükşehir Belediyesi, trafiğin yoğun olduğu kavşaklara yeni nesil Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi yerleştirerek Mersin trafiğini kargaşadan kurtarıyor. Mersin’in sorunlarını, hayata geçirdiği yenilikçi ve çözüm odaklı projeler ile bir bir ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, Mersin trafiğini rahatlatacak çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Mersin’in en önemli ve yoğun kavşaklarından biri olan PTT Kavşağı’na demosu yerleştirilen yeni nesil Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi’nin test aşaması tamamlandı. Trafiğin oldukça yoğun olduğu PTT Kavşağı’nda denenen Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi,  kavşağı trafiğin yoğunluğundan kurtarırken, vatandaşları da trafik karmaşasından kurtardı.

PTT kavşağında test edilen sistem, 2018 yılı içerisinde Mezitli Belediyesi Kavşağı, Dumlupınar Kavşağı, Çetinkaya Kavşağı ve Hilton Kavşağı başta olmak üzere trafiğin en yoğun olduğu 67 kavşağa yerleştirilecek ve bu sayede Mersin trafiği rahatlayacak. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından kavşaklara yerleştirilecek sistem sayesinde kavşakların trafik yoğunluğuna göre yönetilmesine imkân sağlanacak. Bu sistem sayesinde kavşaklardaki anlık sinyal düzeni görüntülenirken, anında müdahale edebilme ve şehrin trafik yoğunluğu haritasının çıkarılması da mümkün olacak. Kamera sistemleri, kavşağa bağlı her yön için ilgili yöndeki araçları sayabilecek şekilde yerleştirilirken, bu kameralardan elde edilen veriler Trafik Kontrol Yönetim Sistemi Merkezi’nde toplanarak şehirdeki trafik kontrol altına alınacak.

Kavşağa bağlı kameralar sayesinde her yöndeki araçların sayısını tespit eden bu sistem, trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetecek. En yoğun olan yöne daha uzun süre boyunca yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde, kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza inmiş olacak.

Araçların trafikte daha kısa süre kalması, trafik yoğunluğunun azaltılması, ortaya çıkan zaman kaybının en aza indirilmesi, yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlayacak olan sistem, buna bağlı olarak çevre kirliliğini de önemli ölçüde azaltmış olacak.

Bu sistemle vatandaş kazanacak

PTT Kavşağı’na kurularak test aşaması tamamlanan sistem sayesinde tek kavşakta günlük 1600 litre yakıt tasarrufu sağlandı. 67 kavşağa kurulacak olan sistem tamamlandığında   araçların günlük 107 bin 200 litre yakıt tasarrufu yapması sağlanacak ve vatandaşlara yıllık 39 milyon 128 bin litre yakıt kazancı sağlayacak. Elde edilen yakıt kazancı sayesinde günlük 448 bin 096 TL maliyet, yıllık ise 163 milyon 555 bin 40 TL yakıt parası vatandaşın cebinde kalacak.  Bu kazançla hem vatandaşın cebine hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

Çevreci Büyükşehir’in çevreci projeleri

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Akıllı Kavşak sayesinde yakıt ve maliyetten kazancın yanı sıra araçların çevreye saldığı PM10, yani egzoz gazı emisyon salınımı da en aza indirilecek. Sistemin kurulmasının ardından PTT Kavşağı’nda günlük 4500 litre egzoz gazı salınımı önlenmiş oldu. Sitem diğer kavşaklarda da tamamlandığında günlük 301 bin 500 litre egzoz gazının atmosfere salınımı engellenirken, yıllık 110 milyon 047 bin 500 litre egzoz gazı salınımı engellenerek, hava kirliliğine neden olan etken en aza indirilecek. Sistem sayesinde egzoz gazının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkileri önlenecek ve Büyükşehir Belediyesi bu sistem ile yaklaşık 26 bin ağacı kurtararak ekosistemin korunmasına katkı sağlayacak. 

Kırmızı ışıkta durma sayısı %21 azalacak

Trafiğin sürekli ve hızlı şekilde akmasını sağlayarak oluşan yoğunluğu önemli ölçüde azaltacak Akıllı Kavşak Yönetim Sitemi sayesinde, vatandaşlar trafikte zaman kaybetmeyecek. Kurulan sistem sayesinde araçların ortalama hızı %23 artarken, kırmızı ışıkta durma sayısı %21 oranında azaltılacak ve kırmızı ışıkta beklemelere bağlı oluşan gecikmeler %29 azalacak.

erdemli ajans mersin büyükşehir belediyesi akıllı kavşak erdemli haber
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu